Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Manisa Turgutlu'da Nevruz coşkusu
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
25-03-2013 11:42 - 2101 Okunma

Turgutlu Iğdırlılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği Nevruz etkinliği Turgutlu Belediyesi Konferans salonu’nda yapıldı. Nevruz kutlamasına, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Ahmetli Kaymakamı Fuat Gülen, Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan, Urganlı Belediye Başkanı Halil Daşkan, meclis üyeleri, siyasi partilerin ilçe başkanları ve yönetim kurulları, oda başkanları, sivil toplum kuruluşları, köy ve mahalle muhtarları ile çok sayıda davetli katıldı.

Gecenin sunuculuğunun Turgutlu’nun tanınmış müzisyenlerinden Serhat Çalışır yaparken, Nevruz’un tarihini ve önemini anlatan konuşmayı Celal Bayar Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Semra Çiftçi yaptı.

Semra Çiftçi’nin konuşmasının ardından Turgutlu Iğdırlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Tamer Dızman, AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan ve Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz konuşmalarını yaptı.

Gecede konuşan Turgutlu Iğdırlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Tamer Dizman: “Biz kendimizi göç etmiş olarak görmüyoruz. Biz bu ülkenin asli vatandaşlarıyız. Türk doğduk, Türk öleceğiz. Ne Mutlu Türküm Diyene!” dedi.Konuşmasını yapan AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş ise barış sürecinin önünde duranları yarasaya benzetti.Yurttaş’ın ardından söz alan Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan protokolü selamlarken, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz'e hitap ederek, "Ben size ağabey demeyi istiyorum, bizim toplumumuzun, Azeri toplumunun gerçek abisisiniz, sizi ben Turgutlu'da gördüğümde gözlerim ışıl ışıl oluyor, bize olan, cemaatinize olan sevginizi hiçbir zaman eksik etmiyorsunuz, Allah size uzun ömürler versin." diyerek başladığı konuşmasında, “Kimse dağda, silahla savaş vermesin. Kalemle, fikirle savaş verilsin. Fikirler savaşssın. Ay-yıldızın altında birleşsin.” dedi.

Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, yaptığı konuşmasında Nevruz'un "Ali Bayramı" olarak adlandırılmasının sebeplerinden bahsettikten sonra, eski Nevruz'ların nasıl kutlandığını anlattı. Salonda duygusal anlar yaşatan sohbetinin ardından Türkiye'nin birlik ve beraberliğine dair yaptığı konuşmasında Özgündüz, "Başkasının hakkına tecavüz eden, yaşam alanına tecavüz eden anlayış İslamî değildir, insanî de değildir, olsa olsa vahşiliktir. Osmanlıya karşı İngilizlerin kurduğu Vahhabi anlayış, petor-dolarların gücüyle ülkemize de sirayet etmek üzeredir. Ben kimsenin Sünniliğinden rahatsız değilim, iyi ki varsınız, yaşayın kardeşlerim diyorum." dedi.

Milletini sevmenin haram olmadığını belirten Özgündüz, herkes için kavminin değerli olduğunu söyledi. "İmam Zeynel Abidin (as) buyurmuştur ki, milletini sevmek ırkçılık değildir, kendi kavminin kötülerini, başka milletlerin iyilerinden üstün tutmak kötüdür. Ben kendi milletimi seviyorum, başka milletlere de saygı duyuyorum. Biz evladımıza, güvenlik içerisinde, onurlu, haysiyetli, şerefli, karnı tok, sırtı pek, alnı açık, başı dik bir hayat bırakmakla mükellefiz. Biz birbirimizin farklılığını renklerin farklılığı gibi görüp, tek tip diretmesinden vazgeçmeliyiz. Sünni kardeşlerim iyi ki varsınız, Süryani kardeşlerim iyi ki varsınız, bu salonu dolduranların yüzde doksanını mağdur eden Ermeniler dahi, bu vatana ihanet etmedikçe, vatandaşlık görevini yerine getirdiği sürece, biz bir arada yaşama geleneğimizi korumakla mükellefiz. Birbirimizle çatışmak ve boğuşmak, bu ülkeye hayır getirmeyecektir." dedi.

İngilizlerin eliyle, İslam topraklarını işgal etmeye bahane olarak oluşturuldu bu örgüt. Fransızlar daha birkaç hafta önce dünyanın uranyum ve altın rezervleri bakımından en zengin ülkelerinden biri olan Mali’ye saldıracak diye bu Vahhabileri oraya doldurdu. Orda bir kavga çıkardılar, halk biri bizi kurtarsın diye ağlarken, topraklarını sömürmeye gelen Fransızları alkışlarla karşıladı. Afganistan’a bu anlayış hakim olunca, orayı sömürmeye gelen Nato’yu halk bayram havasında karşıladı. Bakın, bu ülkeye bu anlayışı sokarsanız, bilin ki işgalin hazırlığıdır, aman bu anlayışı bu ülkeye sokmayın. Bize Hanefiliğimiz yeter, Hanbeliliğimiz, Şafiiliğimiz, Caferiliğimiz, Aleviliğimiz yeter, başka mezheplere ihtiyacımız yoktur. Allah birliğimizi bozmasın.” dedi.

Özgündüz, "Bu toprağı, Ankara'ya varmak üzere olan Rumları, İzmir'de denize dökerek kurtaran komutanı ve şehit olan çeyrek milyon Çanakkale şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Dünyanın gözbebeği İstanbul'u Türk toprağı yapan Fatih'e aydınlık adına hakaret eden anlayışı da lanetliyorum, bize bu toprağı yurt yapan Atatürk'e dindarlık adına hakaret eden anlayışı da lanetliyorum. Ben ecdadıma sövmem, onların dindarlığını, cennetlik olup olmadığını ölçmek de bana kalmamıştır." dedi.


Programda tiyatro ve yöresel halk oyunları oynandı. Gece yumurta tokuşturma yarışmasıyla sona erdi.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
25-03-2013 11:42 - 2101 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
16-11-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım