Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Mars'ta Hayat Bulunabilir
Mars’ta yaşam bulunabilir
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
06-11-2012 17:44 - 556 Okunma

İnsanın genetik kodunu deşifre etmeyi başaran tanınmış ABD’li biyolog Craig Venter, Mars’ta eski mikroorganizmaların DNA izlerini bulmak için Kızıl Gezegen’e “biyolojik verici” denilen bir uzay aracını gönderme önerisinde bulundu. Her hangi bir ize rastlanması halinde araç, genetik kodu deşifre edip onu radyo vasıtasıyla Dünya’ya gönderecek ve biyomühendisler Mars’taki yaşamın sentetik versiyonunu yaratacaklar. 
 

Bilim adamları ilkel yaşamın, onun kimyasal yapısına göre değil, genomuna göre aranmasının çok daha güvenilir olduğu kanısında. Böyle bir uygulama sayesinde, klasik yöntemlerle fark edilemeyen egzotik yaşam formlarını ortaya çıkarmak mümkündür. Önemli olan, onların genetik materyal içermesidir. Bu yöntemle Dünya’da da yeni bakteriler keşfedilmektedir. Çeşitli bakterileri içeren karışımın besleyici muhite yerleştirildiği takdirde bakteri türlerinin tümü koloni şeklinde üreyemiyor.  Ayrıca bakterilerin mevcut olması, sadece DNA testleri ile belli oluyor:
 

Toprak örneğini alıp oradan tüm DNA’ları çıkarıyorlar. Orada ise yüzlerce farklı organizma bulunabilir. DNA testleri vasıtasıyla onların ne olduğu ve bilinmeyen organizmaların bulunup bulunmadığı belirtilebilir. Bakterinin tüm genomu deşifre edilirse içinde neyin programlanmış olduğu, bakterinin metabolizması ile ilgili bilgi öğrenilebilir. Bu yüzden Craig Venter’in fikri doğrudur. Bir zamanlar bakterilerin bulunduğu Mars’tan bir toprak parçacığını araştırabilirsek belki bir DNA’ya rastlayabiliriz ve onun ne olduğunu öğrenme şansımız olur. Tabii ki bu yaşam formunun temelinde DNA bulunuyorsa, belki de başka formlar da var, kim bilir.”
 
“Milyonlarca çift nükleotid, yani milyonlarca harften oluşan bakteri genomunu deşifre çalışmaları, bir gün ile üç güne kadar sürer. Bu süre laboratuardaki donanıma bağlı. Çok modern, iyi donanımla bu metnin ilk taslağı birkaç saat içinde elde edilebilir. Günümüzde, zaten, insanın bütün genomu birkaç gün içinde okunabiliyor.”
 

Çözülmesi gereken en zor sorunlardan biri ise DNA deşifre laboratuarını Mars araştırma aracına yerleştirmektir. Bulunan genotipe göre organizmanın tam sentezini yapmak da oldukça zor olacak. Bilim adamları, şimdilik, döner mikroorganizmaların genetik zincirlerini kullanarak kısmen sentezlenmiş bakteriler çıkarmayı öğrendiler. Ama çalışmalar hızla ilerliyor. Yani Mars organizmaları, gerçekten de var olmaları halinde, sentezlenmiş olacak.
 

Geçenlerde yapılan bir buluşa göre Dünya üzerinde herhangi bir genetik materyal, ‘sahibinin’ ölümünden en geç bir buçuk milyon yıl sonra yok oluyor. Ama bilim adamları, Mars’ın soğuk ve kurak iklimini hesaba alarak yine de milyar yıllık yani gezegenin su ile kaplı olduğu ve orada bir yaşam ortamının mevcut olduğu zamandan kalan eski genetik zincirlerin izlerini bulmayı umuyor. Mars ve Dünya bakteri genotiplerinin benzer çıkması, Güneş Sistemi’ndeki yaşamın ortak bir temeli olduğu ve Mars ile Dünya’ya kuyruklu yıldızlarla getirildiği varsayımını kanıtlayacak.
 

İşte “biyolojik verici” de buna ışık tutacaktır. Araç, Rusya-Avrupa EkzoMars projesinin ikinci aşaması kapsamında 2018 yılına doğru üretilebilir. Araç, Mars araştırma robotun içine yerleştirilecektir.
 

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
06-11-2012 17:44 - 556 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
12-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım