Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Müslüman (!) Arap Dünyasından Trump’ın İran Stratejisine Destek
Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Yemen’in, ABD Başkanı Donald Trump’ın açıkladığı “yeni İran stratejisini” desteklediği bildirildi.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
16-10-2017 08:44 - 107 Okunma
Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın haberinde, Suudi Arabistan’ın, Trump’ın duyurduğu yeni İran stratejisini memnuniyetle karşıladığı belirtildi.
 
Haberde, Suudi Arabistan’ın daha önce de kitle imha silahlarının yayılmasının engellenmesinin zorunlu olduğu inancından yola çıkarak ve İran’ın nükleer silah elde etmesinin engellenmesi için İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya) tarafından 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmasına destek verdiği kaydedildi.
 
Ayrıca haberde, Suudi Arabistan’ın İran’ı, yaptırımların kaldırılmasından elde ettiği gelirleri özellikle balistik füzeleri geliştirme programı aracılığıyla bölgenin istikrarını sarsmak ve (Yemen’deki Husiler ile Lübnan’daki Hizbullah dahil) bölgedeki terörü desteklemek için kullanmakla suçladığı aktarıldı.
 
Bahreyn’den açıklama
 
Bahreyn Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da Bahreyn’in Trump’ın ilan ettiği yeni İran stratejisini desteklediği duyuruldu.
 
Bahreyn’in, Trump’ın İran ile nükleer anlaşma ve İran Devrim Muhafızları konusunda açıkladığı yeni stratejisini memnuniyetle karşıladığı bildirilen açıklamada, ABD’nin bu tutumunun herkese terörle ve terörü destekleyenlerle mücadelenin önemini vurguladığına değinildi.
 
Açıklamada, İran’ın komşu ülkelerin egemenliklerine saygı duyması ve uluslarası hukuk ilkelerine riayet etmesinin son derece önemli olduğu belirtilerek, Bahreyn’in İran’ın nükleer silah elde etmesi ve bölgedeki radikal milislere finansman ve silah yardımı sağlamasının önüne geçecek her adıma destek verdiği ifade edildi.
 
BAE’den “tam destek”
 
BAE Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığından yapılan açıklamada ise ABD’nin yeni İran stratejisine “tam destek” verildiği bilgisi paylaşıldı.
 
Söz konusu stratejinin memnuniyetle karşılandığı aktarılan açıklamada, “bölgede ve dünyada aşırılığı destekleyen ve istikrarı yıkan İran siyaseti ve faaliyetleriyle mücadelede ABD ve tüm müttefiklerle çalışmaya bağlı kalınacağı” vurgusu yapıldı. “İran rejiminin, izlediği siyasetle kaos çıkarmaya çalıştığı” savunulan açıklamada, “Nükleer anlaşma İran’a siyasetini güçlendirmesi ve uluslararası toplumla hareket etmesi için bir fırsat verdi ancak İran hükümeti, yayılmacı ve sorumsuzca siyasetini güçlendirmek için anlaşmayı kullandı.” değerlendirmesinde bulunuldu.
 
Yemen hükümeti de yayımladığı açıklamada, ABD’nin yeni stratejisine destek verdiklerini duyurdu.
 
İran’ın Husilere gelişmiş silahlar temin etmekle suçlandığı açıklamada, “ABD Başkanı Donald Trump’ın kabul ettiği yeni İran stratejisi, İran’ın bölgede istikrarı sarsmak için Husileri ‘kukla olarak’ elinde oynattığını ifşa ediyor.” ifadesine yer verildi.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
16-10-2017 08:44 - 107 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
13-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım