Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Müslümanlar Sustukça Arakan Daha Çok Kan Ağlayacak
Zor koşullarda hayatta kalma ve inancını yaşayabilme mücadelesi veren Arakanlı Müslümanlara yönelik sistematik Budist şiddeti ve tecavüzleri ayyuka çıksa da, dünyadan hiçbir tepki yükselmiyor. Yetmezmiş gibi şimdi de, Myanmar hükümeti, hazırladığı ‘Arakan Soruşturma Raporu’nda, Arakanlı Müslümanlara karşı insanlık dışı uygulamalar olmadığını belirtip, “bireysel ihlaller olmuş olabilir” diyebiliyor! Dünya Müslümanları sustukça ve tepkisiz kaldıkça, “Arakan daha çok kan ağlayacak” gibi duruyor!
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
08-08-2017 13:37 - 184 Okunma
Myanmar hükümeti, güvenlik güçlerinin geçen yıl Kasım ayında Arakan eyaletine düzenlediği operasyonlarda “sivil halka yönelik katliam” ve “insanlığa karşı suç” işlendiği iddialarıyla ilgili yürüttüğü soruşturmanın sonuçlarını açıkladı. Raporda, Myanmar Hükümeti, Arakanlı Müslümanlara yönelik işlediği etnik temizlik ve insanlığa karşı suçları reddetti. Raporda, binlerce Müslüman’ın katledilmesine tek satır bile yer verilmezken; genç kızların tecavüze uğradığı, camilerin ve evlerin içlerindeki kadın, çocuk ve yaşlılarla birlikte ateşe verilmesi olayları da “pişkince” yalanlandı.
 
BM, bölgede yaşananları aydınlığa kavuşturmak üzere kendi araştırma komisyonunu görevlendirmiş, ancak Myanmar hükümeti komisyon üyelerinin bölgeye erişimine engel çıkarmıştı. BM komisyonu, operasyonlardan kaçarak Tayland’a sığınan 220 sığınmacının tanıklıklarına dayanarak hazırladığı raporda, Myanmar güvenlik güçlerinin etnik temizliğe teşebbüs ve insanlığa karşı suç işlediğini bildirmişti.
 
Raporu açıklayan Devlet Başkanı Yardımcısı MyintSwe, “Arakan’da BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi’nin ileri sürdüğü etnik temizlik ve insanlığa karşı suç iddialarına dair herhangi bir kanıt bulunamamıştır” derken, ordu mensuplarının sivil halka yönelik katliamlar yaptığı ve toplu tecavüz vakaları yaşandığı iddialarını da reddetti. Arakan Soruşturma Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, operasyonlarda bazı yasa dışı fiillerin işlenmiş olabileceği ancak bunların da bireysel ihlallerden kaynaklanan münferit vakalardan oluştuğu savunuldu.
 
Devlet Başkanı Yardımcısı MyintSwe tarafından kamuoyuna duyurulan soruşturma raporunda, güvenlik güçlerinin Rohingya halkına (Arakanlı Müslümanlar) karşı işlediği iddia edilen hak ihlallerinin yaşanmadığı ileri sürüldü. Swe, “(Arakan’da) Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi’nin ileri sürdüğü etnik temizlik ve insanlığa karşı suç iddialarına dair herhangi bir kanıt bulunamamıştır” ifadesini kullandı.
 
Eski generalSwe, ayrıca ordu mensuplarının operasyonlar sırasında köylerde sivil halka yönelik katliamlar yaptığı ve toplu tecavüz vakaları yaşandığı iddialarını da reddetti. Arakan Soruşturma Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, operasyonlarda bazı yasa dışı fiillerin işlenmiş olabileceği ancak bunların da görevlilerin bireysel ihlallerinden kaynaklanan münferit vakalardan oluştuğunu savundu. İnsan hakları kuruluşları, daha önce hükümetin kendi atadığı üyelerden oluşan, yabancı uzman ve gözlemcilerin yer almadığı komisyonun yürüteceği soruşturmanın taraflı olacağına ilişkin kaygılarını dile getirmişti.
 
BM bölgede yaşananları aydınlığa kavuşturmak üzere kendi araştırma komisyonunu görevlendirmiş ancak Myanmar hükümeti komisyon üyelerinin bölgeye erişimine engel çıkarmıştı. BM komisyonu, operasyonlardan kaçarak Tayland’a sığınan 220 sığınmacının tanıklıklarına dayanarak hazırladığı raporda, Myanmar güvenlik güçlerinin etnik temizliğe teşebbüs ve insanlığa karşı suç işlediğini bildirmişti. Arakan eyaletinde geçen yıl ekim ayında polis kontrol noktalarına düzenlenen, 9 polisin hayatını kaybettiği koordineli saldırıların ardından Myanmar ordusunun başlattığı operasyonlar, Müslüman azınlığı yeni bir şiddet dalgasına maruz bırakmıştı. Operasyonlar nedeniyle 90 binden fazla Arakanlı Müslüman yurtlarını terk etmek zorunda kalmıştı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
08-08-2017 13:37 - 184 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
19-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım