Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Myanmar’da Yaşanan Olayların Arkasında Kimler Var?
Myanmar’da katliam, vahşet, soykırım en üst seviyeye ulaştı ve bir anda dünyanın gündemine oturdu. Myanmar’da gerçekte ne oluyor ve olayın arkasında kimler var?
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
05-09-2017 02:16 - 133 Okunma
Myanmar’da ayrılıkçı Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu’nun Bangladeş sınırında polis ve sınır karakollarına düzenlediği saldırılar tansiyonu yükseltti. Çok sayıda güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği terör eylemlerine karşı polis yetersiz kalınca devreye ordu girdi. Yaşanan olaylar nedeniyle binlerce kişi Bangladeş’e kaçmaya başladı.
 
Terör saldırıları ve sonrasında yaşanan olaylar dikkatleri bir kez daha Güney Asya ülkesi Myanmar’a çevirdi.
 
Suudi Arabistan tarafından fonlandığı belirtilen Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu adlı örgütün karakol saldırıları Olayların fitilini ateşledi. Yapılan 25 karakol baskınında onlarca güvenlik görevlisi öldürüldü. İddiaya göre saldırı talimatı da Suudi Arabistan Krallığı Sarayı’ndan geldi.
 
Saldırılara karşı ülkede polis yetersiz kaldı. Devreye ordu girdi. Çatışmalar da böyle başladı.
 
Olaylar nedeniyle Arakan’daki yerleşim bölgelerinden göçler başladı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Arakan’dan Bangladeş’e ulaşan Arakanlı Müslümanların sayısının 73 bine yükseldiğini bildirdi.
 
Peki, Arakan’da yaşanan olayların perde gerisinde neler var? Ülkenin kuzeybatısında yer alan Arakan eyaleti Bangladeş sınırında. Nufüsün çoğunluğu müslüman. Arakan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin de güney sınırında yer alıyor.
 
Myanmar lideri Ang San Suu Çii de Washington yanlısı kimliği ile biliniyor. 1991’de Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Çii, Washington merkezli demokrasi vakıfları tarafından ülkenin “hür lideri” olarak gösterilmişti. Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın 2015 yılında yayımladığı Burma raporunda da Çii, “neo-liberal ekonomik reformlar yapan modern lider” olarak tanımlanmıştı. Ancak son dönemde Çii’nin Pekin ile olan yakınlaşması Amerika’da rahatsızlığa neden oldu.
 
İddialara göre, Amerika Suudi Arabistan tarafından fonlanan Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu’nu da Çin’in ülkedeki etkisini kırmak için bir araç olarak kullanıyor. Zira Asya’nın en verimli gaz ve petrol rezervelerine ev sahipliği yapan Bengal Körfezi’nde bulunan Myanmar’ın enerji piyasasında Pekin yönetimi oldukça etkin.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
05-09-2017 02:16 - 133 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
12-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım