Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
New York Times: ABD'li yetkililer, Suudi prensinin hamlelerinden endişe duyuyor
New York Times, ABD'li yetkililerin, Suudi prensi Muhammed bin Selman'ın hamlelerinin bölgeyi istikrarsızlaştırmasından endişe ettiklerini yazdı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
16-11-2017 07:34 - 98 Okunma
 New York Times, ABD'li yetkililerin, Suudi prensi Muhammed bin Selman'ın hamlelerinin bölgeyi istikrarsızlaştırmasından endişe ettiklerini yazdı.
 
 Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın içeride ve dışarıda izlediği politikalara yönelik ABD medyasında dikkat çekici bir değerlendirme yer aldı.
 
 New York Times'tan Ben Hubbard ve David D. Kirkpatrick'in haberine göre, Veliaht Muhammed'in attığı hızlı adımlar, ABD'li yetkilileri, bölgeyi istikrarsızlaştırabileceği düşüncesiyle endişelendiriyor.
 
 Haberde, "potansiyel geri tepmeler"in büyüdüğü de belirtiliyor. Yatırımcıların, bin Selman'ın planları nedeniyle gergin oldukları ve bu nedenle paralarını Krallık'tan çekmeye başladıkları iddia ediliyor.
 
 NYT muhabirleri, ABD Dışişleri, Pentagon ve istihbarat servislerinde, Muhammed bin Selman'ın politikalarından kaygı duyan yetkililer olduğunu öne sürdü.
 
 Konu hakkında bilgi verilen bir ABD'li yetkili, Muhammed bin Selman'ın gözaltında olanlara "iyi muamele" karşılığında bu kişilerden paralarını devlete devretmelerini istediğini belirtiyor.
 
 Haberde, "yolsuzluk" operasyonları ile, Muhammed'in Suudi Arabistan ekonomisini dönüştürmek için ihtiyaç duyduğu kaynağı yaratmaya çalıştığına da dikkat çekiliyor.
 
 Operasyonları savunan bir Suudi yetkili, gözaltıların Krallık'taki eski oyunun kurallarının artık değiştiğini gösterdiğini vurguluyor. Yetkili, yolsuzluk nedeniyle ulusal ekonomiden her sene milyarca riyalin kaybolduğunu savunuyor.
 
 Eski ve muvazzaf ABD'li yetkililer, Prens'in "pervasızlığında", ABD Başkanı Donald Trump'ın desteğini arkasında hissetmesinin payı olduğunu da düşünüyorlar.
 
 Haberde, Trump'ın damadı Jared Kushner ile Muhammed arasındaki görüşmelerin bilinmediği de söyleniyor. Bir ABD Dışişleri yetkilisi, "Jared bir parça kara delik gibi" diyor.
 
 Ancak bir Beyaz Saray yetkilisi, Kushner hakkındaki iddiayı yalanlayarak, onun Dışişleri'ni ve Ulusal Güvenlik Konseyi'ni düzenli olarak bilgilendirdiğini söylüyor.
 
 Bir Dışişleri yetkilisi ise, daha da ileri giderek, Muhammed bin Selman'ın, yaptıklarının sonuçlarını düşünmeden hareket ettiğini ve bunun da ABD'nin çıkarlarına "potansiyel olarak zarar verebileceğini" düşündüklerini kaydediyor.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
16-11-2017 07:34 - 98 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
23-10-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım