Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Oda ve borsalardan ortak açıklama
TOBB bünyesinde 81 ildeki 365 oda ve borsanın başkanı, darbe girişimine karşı ortak bir bildiri yayınladı
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
20-07-2016 09:01 - 362 Okunma
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde 81 ildeki 365 oda ve borsanın başkanı, Türkiye'nin birliğine ve demokrasiye karşı gerçekleştirilen darbe girişimine tepki için eş zamanlı ortak bildiri açıkladı.
TOBB Sosyal Tesisleri'ndeki toplantıda bildiriyi okuyan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 15 Temmuz gecesi Türk milleti ve kurumlarının demokrasiye kasteden "alçakça" bir saldırıyı önlediğini, halkın sandığa ve demokrasiye sahip çıktığını anımsattı.
 
Darbe girişimi haberleri ortaya çıktığı gece, Türk iş dünyası olarak tepkilerini ilk anda ortaya koyduklarını kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Bu hain kalkışmanın başarısızlığa uğraması, Türk milletinin birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesiyle mümkün olmuştur." ifadesini kullandı.
 
Türkiye'nin bütün kurumlarının, siyasi partilerin, sivil toplumun, basın kuruluşlarının, demokrasiyi sahiplenmiş olmasından herkesin büyük bir mutluluk duyması gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, demokrasi düşmanlarına karşı iktidarı ve muhalefetiyle siyasi partilerin ve siyasetçilerin gösterdiği birlik, beraberlik ve kararlı duruşun, en büyük takdiri hak ettiğini bildirdi. Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:
"Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız, Başbakanımız ve Meclisteki tüm siyasi partilerimizi, cunta heveslileri karşısındaki dik duruşlarından dolayı yürekten kutluyoruz. Gözü dönmüş darbecilerin saldırılarına büyük bir sebatla direnen, böylece Gazi unvanını bir kez daha hatırlatan Meclisimizle gurur duyuyoruz. Bu darbe girişimi karşısında direnen, tavır sergileyen herkese, başta kahraman emniyet görevlilerimize ve TSK’nın şerefli mensuplarına, gönül dolusu teşekkür ediyoruz. Onlara minnettarız. Ama en çok darbecilerin silahları karşısında kahramanca direnen milletimizin azim ve cesaretiyle kıvanç duyuyoruz. Bizler, gücünü sandıktan, yetkiyi milletten almayan bir idareyi kesinlikle istemiyoruz. Ülkemiz için demokrasi dışında bir seçenek de görmüyoruz. Ordu içinde örgütlenmiş bu terörist çetenin bir bir ortaya çıkartılmasını ve adalet önünde hesap vermesini bekliyoruz."
 
"DEMOKRASİMİZE KARŞI OLANLARIN KARŞISINA DİKİLECEĞİZ"
Hisarcıklıoğlu, yaşanan olaylardan demokrasinin yanı sıra birlik ve beraberliğin güçlendirerek çıktığını dile getirerek, herkesin demokrasi konusunda toplumda sağlanan bu büyük mutabakatın değerini bilmesini istedi.
 
"Şimdi çok daha güçlü, birbirimize daha fazla sarılmak, birbirimizi daha fazla sevmek zorundayız. Çünkü bizi biz yapan, bizi ayakta tutan, bizi millet yapan unsur budur." diyen Hisarcıklıoğlu, ülkeyi kaosa sürüklemek isteyenlerin tuzağına düşmeyeceklerini, iş dünyası olarak "daha fazla çalışma, üretme, istihdam sağlama zamanı" dediklerini vurguladı.
TOBB ve 365 oda borsa olarak demokrasiden, milletten ve devletten yana olmaya devam edeceklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, ülkenin birliğine, kardeşliğe ve demokrasiye karşı olanların da karşısına dikileceklerini bildirdi.
 
Hisarcıklıoğlu, özel sektör olarak ülke ve millet için daha büyük bir azimle çalışacaklarına ve Türkiye’yi büyük hedeflerine taşıyacaklarına dikkati çekerek, "Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir' sözünü hep aklımızda tutarak, ülkemiz için durmadan çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Yeter ki birlik ve beraberliğimizin kıymetini aklımızdan çıkarmayarak omuz omuza verelim. Yeter ki birbirimizi sevelim, birbirimize inanıp, güvenelim." dedi. 
 
Halkın iradesi dışında hiçbir iradeyi tanımayacaklarını, demokrasiden vazgeçmeyeceklerini ve darbe girişimlerini kabul etmeyeceklerini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Devletimiz ve ülkemiz var oldukça biz de varız. Demokrasi varsa hepimiz varız. Allah, ülkemize ve milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın." diye konuştu.
 
Bildirinin okunmasının ardından Hisarcıklıoğlu, 81 il ve 160 ilçedeki 365 oda ve borsa başkanının yönetim kurulları ile eş zamanlı ortak bildiriyi duyurduklarını söyledi. 
 
Hisarcıklıoğlu, Trabzon, Diyarbakır, Antalya ve Denizli oda başkanlarıyla canlı bağlantı yaptı. 81 ilde 160 ilçede 1 milyon 500 bin tüccar ve sanayicinin temsilcisi olan oda ve borsa başkanlarının ortak açıklamasıyla bugünkü metni okuduklarını dile getiren Hisarcıkıloğlu, Türk özel sektörü olarak darbelere karşı çıkmaya devam edeceklerini belirtti.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
20-07-2016 09:01 - 362 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
18-11-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım