Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
“Ölüm yıldızı” bulundu
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
03-05-2014 12:10 - 415 Okunma

ABD Ulusal havacılık ve uzay dairesi NASAya ait kızılötesi yörünge teleskopları tarafından Güneş’ten 7 ışık yılı ötesinde ışıklı olmayan soğuk yıldızın bulunduğu kaydedildi.

Bu cüce yıldızın Nemezid adlı “ölüm yıldızı” rolüne yeni bir aday olacağına ihtimal veriliyor. Bilindiği gibi dünyada zaman zaman bazı hayatsal türlerin soyu tükenmesine neden olan olası nesneye Yunan Ceza tanrıçasının adı verildi.

ABD’li paleontoloji uzmanları 1984-te şu kanıya vardılar: Dünyada hayatsal türlerin çoğunun maholması, 26 milyon yılda bir tekrar yer alıyor. Dünyada bu olayın nedenleri saptanamadığı için astronomlar bu problem üzerinde düşünmeye başladılar. Astronomların tahmin ettiklerine göre Güneşin komşu yıldızlarından biri, bazen Güneş sistemine çok kısa mesafeye yaklaşıyor. Bu da Güneş sisteminin çevresinde milyarlarca kuyruklu yıldızdan oluşan Oort Bulutu’nda tedirginliğe yol açıyor. Dengeyi yitiren kuyruklu yıldızlar yerinden fırlayarak Güneş sisteminin içerisine giriyor ve dünyayı ve diğer gezegenleri “bombalamaya” başlıyor.

“Ölüm yıldızı” konulu aktif arayışlar yapılıyordu. Rusya Astronomi Enstitüsü çalışanlarından Dmitriy Vibe şunları anlattı:

Bilimde zaman zaman dünyanın jeolojik durumunda, ikliminde ve atmosferinin niteliklerinde yer alan değişikerin periodik oluşunu belirleme yeltenişleri yapılıyor. Böyle değişikliklerin 26 milyon yılda bir yer aldığı iddia ediliyor ve bu olay ile Güneş sistemi dışındaki her hangi bir süreç arasında bağlılık olduğu kanısı öne sürülüyor. Bu arada Güneş’in uzak bir uydu yıldızı var olduğu ve bu uydu yıldızın 26 milyon yılda bir Güneşin çevresinde bir tur yaptığı tahmin ediliyor.

Bilindiği gibi Güneşten dört ışık yılı ötesinde Alfa Tsentavr yıldız sistemi ve 6 ışık yılı ötesinde Bernard yıldızı bulunuyor. Son yıllarda kızılötesi teleskoplar vasıtası ile elde edilen verilerin incelenmesine başlandıktan sonra Güneş’in yeni “komşuları” belirlendi. 2013-te bilim adamları az ışıklı “kahverengi cüce yıldız” hakkında bilgiler edindi. Bu küçük yıldız Nemezid rolüne “aday” olarak nitelendirilmeye başladı. Şimdi de soğuk “cüce yıldız” bulundu.

Fakat şimdi astronomlar çıkmaza girdiler. Sözü geçen yıldızlardan hangisinin “Nemezid” olarak kabul eilebileceğini saptamak için bu yıldızın milyonlarca yıl önce Güneş yönünde nasıl hareket ettiğini hesaplamak gerek. Gezegenlerden farklı olarak yıldızların bunca uzun süreli yörüngelerini belirlemek mümkün değildir. Yeni bulunan yıldızlardan biri Güneş’in uzak uydularından biri olabilir tabii. Fakat asıl bu yıldızın dünyada hayatsal türlerin soyu tükenmesine neden olduğu kesin olarak söylenemez.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
03-05-2014 12:10 - 415 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
16-11-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım