Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Photokina Heyecanı Başlıyor
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
18-09-2012 09:18 - 420 Okunma

 

  Almanya’da her iki yılda bir düzenlenen dijital fotoğrafçılık fuarı Photokina başlıyor. 23 Eylül’e kadar sürecek fuarda, 41 ülkeden binden fazla firma dijital fotoğrafçılık dünyasındaki yenilikleri tanıtacak.
 
Fotoğrafçılık branşı, tüm dünyada olduğu gibi Almanya’da da yükselişte. Artan talebin, Almanya'da fotoğrafçılık branşına 2012 yılında 20 milyar euroluk ciro getirmesi bekleniyor. Bu cironun 17 milyar 500 milyon euroluk bölümünün özel tüketimden kaynaklanacağı tahmin ediliyor. Fotoğraf makineleri, aksesuarlar ve fotoğraflar üzerinde oynamaya imkân veren programlar sayesinde fotoğraf dünyası Almanya’da altın çağlarından birini yaşıyor. Fotoğraf Sanayicileri Derneği Başkanı Christian Müller-Rieker şöyle konuşuyor: “Hiçbir branşta olmadığı kadar ürün ve arz çeşitliliğimiz var. Örneğin mobil görseller dünyasına bakacak olursak, uygulamalar, filmler, interaktiflik bunun bir göstergesi.”
 
 Almanya’da istihdam piyasasının iyi durumda olması ve ücretlerin yüksekliği, özel tüketimi canlandırıyor; ancak yeni ürünlerin etkisini de yadsımamak gerekiyor: “Akıllı telefonlardaki yeni uygulamalara bakalım mesela, yalnızca uygulama mağazalarında bile şu anda 9 binden fazla fotoğraf ve video uygulaması var. Buna bir de Android işletim sistemlerinin kullanıldığı cihazlardaki binlerce uygulama ekleniyor. Dünya çapında yaklaşın 100 bin kişi yeni uygulamaların geliştirilmesi için çalışıyor.”
 
Uzmanların öngörülerine göre mobil cihazlardaki uygulama pazarı 2015 yılına kadar 100 milyar dolarlık bir hacme ulaşacak. Almanya’da 2012 yılında bu uygulamaların 350 milyon euro dolayında ciro yaratması bekleniyor. Dijital fotoğrafçılığın bundaki payının ne kadar olduğu hakkında kesin bir bilgi verilemese de, akıllı telefonlarla cebe inen dijital fotoğraf teknolojisinin branşlar arasındaki sınırları kaldırdığı ve fotoğraf dünyasında büyük bir değişime yol açtığı ifade ediliyor.
 
Almanya’da artık hemen herkesin en az bir adet fotoğraf makinesi olduğu, bazı tüketicilerin ise birden fazla makineye sahip olduğu tahmin ediliyor. 2012 yılında toplam 34 milyon fotoğraf makinesi satıldı. Her üç en fazla beş yıl aralıklarla tüketicilerin yeni bir fotoğraf makinesi aldığı sanılıyor.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
18-09-2012 09:18 - 420 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
13-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım