Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
PKK/PYD'de 'anlaştılar' korkusu
Esad ve Erdoğan’ın eşzamanlı yaptığı PKK’ya karşı açıklamalar ABD’nin ‘kara gücü’nü telaşlandırdı
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
21-12-2017 08:18 - 142 Okunma
Esad ve Erdoğan’ın eşzamanlı yaptığı PKK’ya karşı açıklamalar ABD’nin ‘kara gücü’nü telaşlandırdı
 
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın “ABD destekli Kürtler vatan hainidir” açıklaması PKK/PYD’yi telaşlandırdı. PKK cephesinden üst üste yapılan açıklamalarda “Beşar Esad’ın yapmış olduğu açıklamayı savaş ilanı olarak görüyoruz” denildi, Esad’ın Türkiye’nin PKK/PYD kantonlarına müdahalesine yeşil ışık yaktığı belirtildi.
 
TSK’nın 24 Temmuz 2015’ten bu yana sürdürdüğü etkin operasyonlar ve İran’ın kararlı duruşu ile bölgedeki gücünün büyük bölümünü kaybeden PKK, Suriye’de de IŞİD’in bitmesiyle birlikte Suriye Hükümeti’ni karşısında buldu. 6 yıldır süren savaşta ABD desteğiyle çeşitli şehirleri işgal eden ve buralardaki halkı baskıyla göç ettiren PKK/PYD, bölge ülkelerinin bir araya gelmesiyle sözde kazanımlarını da kaybetme noktasına geldi. Daha önce Halep’te Türkiye ve Suriye’nin dolaylı işbirliği ile mevzilerini kaybeden PKK/PYD, Beşar Esad’ın son açıklamasıyla hedefte olduğunu bir kez daha anladı. Ülkedeki terör örgütlerini birer birer temizleyen Suriye ordusu, şimdi namlularını ABD desteğiyle Suriye’nin kuzeyini işgal eden PKK/PYD’ye çevirdi. PYD’lileri vatan haini olarak ilan eden Suriye lideri Beşar Esad, “Terör örgütünün adı ne olursa olsun, son terörist yok edilince savaş bitecek. Ancak o zaman zaferden bahsedebiliriz” açıklamasında bulundu.
 
SAVAŞ İLANI
 
Esad’ın açıklamalarından rahatsız olan PKK/PYD ise üst üste açıklamalar yaptı. PKK/PYD’nin Suriye’deki çatı örgütü Suriye Demokratik Güçleri imzasıyla yapılan ilk açıklamada, “Bu rejimin bizzat kendisi ihanetin tanımı. Eğer Suriyeliler ona karşı koymazsa, bu rejim ülkenin bölünmesine yol açacak ki, güçlerimiz buna hiçbir şekilde izin vermeyecektir” sözleriyle Suriye Hükümeti’ne karşı cephe açılmış oldu.
 
Ardından “Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu İnşa Meclisi Yönetim Kurulu” imzasıyla ikinci bir açıklama yapıldı. “Beşar Esad’n yapmış olduğu son açıklamayı bir savaş ilanı olarak görüyoruz” denilen açıklamada, “Esad, yapmış olduğu açıklamayla Türkiye’nin Suriye işgaline destek veriyor” ifadeleri kullanıldı. Açıklama şöyle devam etti:
 
‘ERDOĞAN VE ESAD ANLAŞMASI’
 
“Suriye Demokratik Güçleri’ni ihanetle suçlamak demek, onları hedef haline getirmek demektir. Bu da Suriye’yi yeni bir savaşın beklediğini ve çözüm adına yapılan tüm toplantıların da sadece zaman geçirmek anlamına geldiğini gösteriyor. Bu açıklama Erdoğan ve Esad hükümeti arasında gizli bir anlaşmanın olduğunu gösteriyor. Bu da Suriye’de yeni bir karmaşanın başlaması demektir.
 
‘REJİM, TÜRKİYE’Yİ DESTEKLİYOR’
 
Biz, Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu İnşa Meclisi Yönetim Kurulu adına, Suriye Demokratik Güçleri’nin hedef gösterilmesini tüm Suriyeli halkların ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün hedef gösterilmesi olarak görüyoruz. Rejimin bu tutumu, Türkiye’nin her gün sivilleri katleden Suriye işgalini de desteklemektedir.
 
"MÜDAHALEYE DAVET"
 
Beşar Esad’ın açıklamalarının ardından PKK destekçisi parti yöneticilerinden de karşı açıklamalar yapıldı. ANHA’ya konuşan Demokratik Barış Partisi üyesi Velid Çoli, “Erdoğan ve Esad’ın eşzamanlı açıklamaları, aralarındaki ilişkiyi gösteriyor. Esad, açıklama yaparak Türkiye’ye ‘SDG haindir, buyur saldır’ mesajı vermiştir” ifadelerini kullandı. Emekçiler Birliği Partisi Sekreteri Mihemed Şexe ise “Esad ve Erdoğan Kürtlere karşı planlar yapıyor. Her iki tarafın amacı da Suriye’nin kuzeyinde inşa edilen sistemi çökertmek” değerlendirmesinde bulundu.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
21-12-2017 08:18 - 142 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
17-01-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım