Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Risalete Emek Verenler İkitelli'de Anıldı (Foto)
Hz. Peygamber (sav)'in yiğit amcası Hz. Ebu Talib (as) ve cefakar eşi Hz. Hatice, vefat yıldönümünde adıyla müzeyyen olan İkitelli'deki Hz. Ebu Talip Camii'nde anıldı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
18-05-2015 09:09 - 821 Okunma

17 Mayıs Pazar günü öğle namazının ardından başlayan programda Peygamberimizin amcası Hz. Ebu Talib'in ve Hz. Hatice (sa) annemizin vefatları ile Hz. Muhammed (sav)'in peygamberlikle görevlendirilmesi (Meb'as) gibi İslam tarihinin önemli konuları gündem edildi.

Ebu Talip Gençliğinden Adem Ünlü’nün sunduğu İlk Vahyin Gelişi,Risalete Emek Verenler Hz. Hatice (s.a) ve Hz. Ebu Talib (a.s) Programı Ebu Talib Cami İmamlarından Ş.Hüseyin Çaça’nın Kuran’ı Kerim tilavetiyle başladı.

Çaça’nın Kuran’ı Kerim tilavetinden sonra Hz. Ebu Talib Cami İmamlarından Ş. Ali Salmanlı günün anlam ve önemiyle alakalı bir konuşma yaptı. Salmanlı uzaktan yakından gelen Ehlibeyt Dostlarına hoşgeldiniz diyerek, “Kuran’dan ışığını Hz. Ebu Talip’den gayreti Hz Hatice’den infakı alan mümin ve mümine kullarından karar kılsın sizleri.” dedi.

Salmanlı’nın ardından, Hacı İdris Kabak “Ne Güzeldir  İsmin Senin” isimli duygu dolu şiiri okudu.

Kabak’ın ardından  Uluslarası El Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilcisi Ağa Yusufi bir konuşma yaptı. Yusufi:  Kerbela’da Yezit’in taraftarları İmam Hüseyin’e (a.s)’a : Sen Ali’nin oğlu olduğun için seni öldürmek istiyoruz demişlerdi.  Ümeyye Oğulları  Hz.Ali’ye olan bu kinlerinden, öfkelerinden dolayı iftira atmak için her yolu denediler,  imanına faziletine söyleyecek kötü bir söz  bulamadılar ve sonunda babasına iftira attılar, Hz. Ebu Talip (a.s)’a iman etmedi dediler.  Hz. Ali (a.s) bu iftiraları atanlara şu cevabı verdi: Kıyamette beş nur gelecek bu beş nurdan biri Hz. Ebu Talib’dir. “dedi.

Yusufi’nin ardından Emim Tuncay sözleri Ebu Talib Gençliğine ait olan coşku dolu bir şiir okudu.

Tuncay’ın ardından kürsüye Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz geldi. Özgündüz:  Ebu Talib (a.s)  Mekkeli müşriklerin karşısında hak yolun doğru karakterin, savunucusu,hamisi olmuştu.  Hz Resul-i  Ekrem’in izdivacı 25 yaşında vuku bulmuştur. Bu izdivacın elçiliğini kim yaptı ve nikahını kim kıydı ve hangi hutbeyi okudu? Nikah hutbesini Resullah’ın yerine Hz Ebu Talib (a.s) Hz. Hatice’nin yerine hanif dinine mensup olan Baraka okumuştur.  Allah bizi Ebu Talib’ten eşi Fatıma Binti Esed’den ayırmasın. Onlar nerdeyse biz oraya gitmeye razı değiliz demiyorum can atıyoruz.  

Daha sonra gündeme ilişkin konuşan Özgündüz:” Bugün karşımızda bizle savaşan anlayış o gün Resullah’la savaşan anlayıştır. Anti Emperyalist cephenin karşısında Siyonizmin ve Emperyalizmin uşakığını yapanların  yüzü Mekke müşrikleirinin yüzü daha kara.  Bunlar Mekke müşriklerinin yüzünü ak ettiler, Mekke müşrikleri mezarları yıkıp cesetleri çıkarmamışlardı, Hinde’yi istisna edersek adam eti yememişlerdi.

IŞİD, Afrika’da , Ortadoğu’da ne yapıyorsa şuan Suudi Arabistan aynısını Yemen’de yapıyor, Batı’da bu duruma seyirci kalıyor. Rabbimiz bir an önce İmam-ı Zamanın zuhurunu acil etsin,  Suud’u yok etsin.

Özgündüz’ün konuşmasının ardından Hz. Ebu Talib Gençliği’nin hazırladığı  ‘Gökteki Yıldızın Sırrı’ adlı tiyatro gösterisi büyük bir ilgiyle izlendi

Şehadet Program Hasan Laçin’in okuduğu sinezenlerle son buldu.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
18-05-2015 09:09 - 821 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
20-11-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım