Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Rus bilim adamları benzeri olmayan protez geliştirdi
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
25-06-2014 16:13 - 642 Okunma

Bacak protezi olanlar yüksek topuklu ayakkabı giyebilir mi?

Rus ortopedi uzmanlarının geliştirdikleri protez buna imkan veriyor. Rostov kentinde yaşayıp çalışan Yuliya Andreyeva’nın hayatı ve başarılı karyeri bunu doğruluyan bir örnektir. Yuliya Andreyeva başarılı bir iş kadınıdır. Dostlarının ve iş arkadaşlarının birçoğu,sevimli bir kadınla tarışmak isteyen erkekler Yuliya’nın bir bacağını yitirmiş olduğunu tahmin edemezler bile.

Yuliya Andreyeva şunları söyledi: Birinin karın ağırısı olursa halini karşısına ilk çıkanlara,herhalde, açmaz. Ben de protez bacağım olduğunu herkese anlatamam.

Merkezi Moskova bölgesindeki Mıtişi kentinde bulunan Ortopedi Şirketi genel müdür yardımcısı Stepan Golovin,geliştirilmiş protez sayesinde Yuliya Andreyeva’nın aktif bir hayat yaşadığını kaydederek şunları söyledi:

Yuliya’nın bacak protezi olagandır,yapısı bileşik değil. Kadının istediği ayakkabı giymesini ve tabii görünmesini sağlamak, bunun başlıca görevidir.

Yuliya Andreyeva yüksek topuklu ayakkabı kullanmakla kalmadı. Rus uzmanlarının geliştirdikleri protez, mini etek giymesine bile imkan verdi.

Gerci kadın oldukça az zaman önce sakatlığını saklamak imkanlarına kavuştu. 17 yaşında iken kazaya uğradığından bacağı ameliyatla alındığından ömrü boyunca tekerlekli koltukla hareket etmek zorunda kalacağı sanılıyordu. Yuliya koltuk değnekleriyle yürümek çabalarında da bulunuyordu..

Geliştirilmiş protez Yuliya’nın aksamadan yürümekten başka koşmasına, dansetmesine,spor yapmasına bile imkan veriyor. Fakat eğlenme vakti az. Alışveriş,kontratlar yapma gibi işler çok vakit alıyor.

Yuliya iş kadını olduğu için arabaya çok ihtiyacı var.

Yuliya Andreyeva şunları söyledi: Herkes gibi mekanik transmisyonlu araba sürmeyi öğreniyordum. Oto ehliyeti için sınava vermekle bunu başarıyla verdim. Araba sahibi olup sürmesini bilmek bir hedefimdi.

Yuliya bacağının protz olduğunu bazan unuttuğunu söyliyor.Bu arada ortopedi şirketi,Yuliya’nınkine oranla daha ciddi bir sorunu olan insanlara yardımda bulunmayı kararlaştırdı. Söz konusu dizi olmayan kişilendir.

Ortopedi şirketi böyleleri için yetkin bir protez geliştirdi. Yabancı şirketler buna büyük ilgi gösteriyor.
 

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
25-06-2014 16:13 - 642 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
15-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım