Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Ruslar nano filtre geliştirildi
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
12-05-2014 08:45 - 868 Okunma

 Rusya’da, Sibirya’daki Kemerovo kentinde gazları ayırma ve hava arıtma cihazı olan nano filtreler üretimine başlandı.

Dünyada benzeri olnayan bu filtreler gözlü yapısı sayesinde kömür madenlerinde havayı ve termik santrallerin atıklarını arıtabilir. Çin,Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi ülkelerle Avrupa ülkelerinin büyük kömür şirketleriyle petrol işleme şirketleri bu filtreler alımına ilgi gösteriyor.

Moleküler karbonlu elek olan nano filtreler azot jeneratörüne yerleştirilince bundan basınçlı hava geçirilir.Sonuçta hava azot ve oksijene ayrılır. Oksijenle zenginleştirilmiş hava depoya ve sonradan tüketiciye verilir.Sonuçta yüzde 99 oranında arıtılmış atot ve yüzde 60 oranında oksijenle zenginleştirilmiş hava elde edilir.”Sorbentı Kuzbassa” şirketi genel müdürü Aleksndr Berveno “Rusya’nın Sesi” Radyosu muhabirine verdiği demeçte, Kemerovo kentinde üretilen nano filtrelerin niteliklerini tanıtarak şunları söyledi:

Şirketimiz sorbentlerin birçok türünü üretiyor. Çok sorbent üreten yabancı şirketler ise az.Örneğin sorbent üretimiyle uğraşan Çin şirketleri yalnız azot ayırmasını sağlayan türlerini üretiyor. Biz ise değişik gazlardan hidrojen ayırmak imkanını veren,hava arıtan, metan ve karbondioksit gazlarını deriştiren sorbentleri üretiyoruz.

Kemerovo’da çalışan uzmanların geliştirdikleri teknolojinin diğer üstünlükleri de var.Hava arıtma ve gazlar ayırma araclarının elektrik tüketimi az. Maliyeti daha düşük. Kemerovo’da üretilen nano filtreler helyum,azot,hidrojen gibi gazların maliyetini 3-5 misli azaltmak imkanını verecek.

Aleksandr Berveno şunları söyledi:

Uyguladığımız teknoloji enerji tasarrufunu sağlıyor. Genellikle sorbentlerin üretimi için 800 ile l000 dereceli ısı gerekin. Uyguladığımız teknoloji 400 dereceli ısı şartlarında üretimini sağlıyor.

Bu teknolojiyi geliştirme çalışmaları 2008-de başladı. Şimdi patentinin alınması için gereken formaliteler yapılıyor. Aleksandr Berveno’nun sözlerine göre, günümüzde yalnızca 20 ton kapasiteli bir tesisat işliyor. Üretimin 400 tona çıkarılması için ilave yatırımlar ve 1-1,5 yıl kadar vakit lazım. Ama daha şimdiden Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi ülkelerle Avrupa ve Asya ülkelerinin büyük kömür ve petrol işleme şirketlerinden siparişler geldi. Çin’in vencur fonlarının temsilcileri,hatta Büyük elçiliği görevlileri “Sorbentı Kuzbassa” şirketine çok kez başvuruda bulundu. “ Sorbentı Kuzbassa” şirketi genel müdürü Aleksandr Berveno,temasları sürdürmekle ilerideki işbirliği imkanlarını görüşmek niyetindeyiz,dedi.
 

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
12-05-2014 08:45 - 868 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
17-01-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım