Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Rusya’dan Savaş Provası Gibi Tatbikat
Rusya ve Belarus, Batı ülkelerinin eleştirilerine rağmen Zapad-2017 askeri tatbikatına başladı. Rusya ile Belarus’un ortak askeri tatbikatına 12 bin 700 asker katılıyor. Almanya Savunma Bakanı ise, tatbikatın 100 bin askerler gerçekleştirildiğini iddia etti. Baltık ülkeleri tatbikatı “savaş provası” olarak nitelendirdi.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
16-09-2017 08:23 - 102 Okunma
Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, her iki ülkenin topraklarında gerçekleştirilen tatbikata Belarus’tan yaklaşık 7 bin 200, Rusya’dan ise 5 bin 500 olmak üzere toplam 12 bin 700 asker katılıyor.
 
Açıklamada ayrıca, tatbikatta 70 savaş uçağı, 250 tank, 200 topçu sistemi, 10 savaş gemisi, füze savunma sistemleri ve havan topları dahil olmak üzere 680 askeri aracın kullanıldığı belirtildi.
 
Adı “Batı” anlamına gelen tatbikatın, her iki ülkenin genelkurmay başkanlığının yönetiminde gerçekleştiği belirtilen açıklamada, “Rus ve Belarus ordularının ortak eğitimi tamamen savunma amaçlıdır. Tatbikat herhangi bir devlete yöneltilmemiştir” denildi.
 
Açıklamada, tatbikatın amacı, askeri birliklerin farklı seviyelerde birlikte çalışabilirliğinin geliştirilmesi, silahların komuta edilmesi ve askeri olayların modern silahlar kullanılarak planlanması konusundaki becerilerin yönetilmesi olarak ifade edildi.
 
Tatbikat 20 Eylül’de sona erecek. Tatbikatı eleştiren Batılı ülkeler, Rus askerlerinin tatbikattan sonra Belarus’ta çekilmeyeceğini iddia ediyor.
 
NATO sınırında gerçekleştirilen tatbikata Polonya ve Baltık ülkelerinden sert eleştiri yapılıyor. Litvaniya Cumhurbaşkanı Daila Grybaustaita, Rusya’nın söz konusu askeri tatbikatının Batı’ya karşı bir “savaş provası” olduğunu ileri sürdü. NATO ve bazı Batılı ülkeler tatbikata 12 bin 700 değil daha fazla askerin katıldığını ileri sürüyor.
 
Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen de tatbikata 100 bin askerin katıldığından yola çıktıklarını söyledi. Tatbikatı eleştirenler Rus askerlerinin tatbikattan sonra Belarus’tan çekilmeyebileceği endişesini dile getiriyor.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
16-09-2017 08:23 - 102 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
15-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım