Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Şiilere Yönelik Soykırımın Asıl Nedeni Vahabi İdeolojidir
Amerikalı siyasi analist, Suud rejiminin el Avamiye bölgesinde bulunan Şiileri hedef alması ve bölge halkını evlerini terk etmeye zorlamasındaki asıl hedefin ne olduğunu açıkladı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
10-08-2017 12:15 - 268 Okunma
Amerikalı siyasi analist Keith Preston, Tesnim Haber Ajansına verdiği röportajda vahabi ideolojisinin Suud rejimi için en uygun ideoloji olduğunu belirterek; “Bölgede jeopolitik endişeler taşıyan Suud rejimi için vahabi ideoloji; Yemen ve Katif’de Şiileri öldürebilmesi için iyi bahane olmakta” ifadelerini kullandı
 
Suud rejiminin el Avamiye bölgesinde bulunan Şiileri hedef alması ve bölge halkını evlerini terk etmeye zorlamasındaki asıl hedefin ne olduğu sorusuna cevap veren Preston; “Suudiler, Yemen’de yaptıklarının aynısını Avamiye halkına uygulamaktalar. Hayata geçirilen program ve taktikler benzerdir. Suud rejimi Yemen ve Avamiye bölgesindeki Şiileri hedef alarak İran ile bir savaşa girmekte. Avamiye ve Katif’de bulunan Şiilerin hedef alınmasındaki deliller çok açık. Önceden planlı ve organize bir şekilde gerçekleşen saldırılarda hedef Şii nüfusu bölgeden silmektir. Burada Suudileri tetikleyen iki önemli gerekçe bulunmakta. İlk olarak Suudiler ve müttefiklerinin İran ve Yemen’e olan düşmanlıkları ve diğer gerekçe ise bölge Şiilerinin İran etkisi altında kalarak Tahran’ın bölgede etkinliğini ve siyasi nüfusunu artırmasıdır” açıklamasını yaptı.
 
Amerikalı siyasi analist Keith Preston, Suudilerin Yemen’de İran’ın etkinliğini kırabileceklerini ümit ettiklerini vurgulayarak; “Bu durum sadece İran ile Suud rejimi arasındaki krizin daha fazla artmasına neden olmamış aynı zamanda uluslararası alanda geniş bir siyasi ve diplomatik problemlere sahne olmuştur. İran’da tıpkı Suriye gibi Washington karşısında direnmeye çalışan ve kendisini her alanda geliştiren bir ülke. Suud rejimi ve müttefikleri bölgede Amerika’nın yanında yer alan ülkelerdir. Suud rejimi, Husilerin kıyamı ile birlikte Yemen’de İran etkisi altında yeni bir gücün zuhur etmesinden büyük endişe duymakta. Suudiler, Yemen ve Katif’de Şiileri yok ederek İran etkisi altındaki grupların güçlenmesini engellemek istemekte. Suudileri tetikleyen diğer önemli etken ise sahip oldukları vahabi ideolojidir. Onlara göre Şiiler yok edilmeleri gereken kafirlerdir” ifadelerini kullandı.
 
Suud rejiminde yaşanan son gelişmelerin Muhammed bin Selman’ın saray darbesi ile yeni veliaht olmasının ardından yaşandığına ilişkin sorulan bir soruya cevap veren Amerikalı siyasi analist Keith Preston, Muhammed bin Selman’ın özellikle Yemen ve İran ile ilişkilerde önemli bir rol oynadığını vurgulayarak; “Bu nedenle Muhammed bin Selman ile birlikte el Avamiye Şiilerine yönelik saldırıların başlamış olması şaşırtıcı değil” dedi.
 
Burada sadece Muhammed bin Selman’ın yeni veliaht olması değil aynı zamanda Suud rejiminin Amerika ile çok yüksek miktarda bir silah antlaşması yapmış olmasının da hiç şüphesiz etkisi olmuştur.
 
Keith Preston son olarak Al-i Halife rejiminin iş başına henüz genç olan bir şehzadeyi getirerek Suud rejiminde değişiklikler istediğini belirterek; “Suud rejimi neoliberal bir ekonomi modeline sahip olmak ve batı kültürünü sahiplenmek istemekte. Muhammed bin Selman, Amerika Başkanı Donald Trump’ın Suudi Arabistan ziyaretinden 1 ay sonra veliaht olurken söz konusu ziyarete iki ülke arasında 110 milyar dolarlık silah antlaşması da imzalanmıştı” ifadelerini kullandı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
10-08-2017 12:15 - 268 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
19-10-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım