Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Suriye'de Askeri ayak tamam, siyasi ayağı kurun
İdlib’de güvenliği sağlamaya çalışan güvenlik birimlerinin Hükümet’ten acilen Suriye Hükümeti ile işbirliğine girilmesini istediği ortaya çıktı
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
03-02-2018 08:56 - 233 Okunma

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik “Zeytin Dalı Harekatı” ve İdlib’deki güvenlik operasyonu sürüyor. Sahada mücadele eden güvenlik güçlerinin zaman zaman sıkıntılı günler yaşadığı, bunun da Türkiye’nin Şam yönetimi ile doğrudan ilişkiye geçmemesinden kaynaklandığı biliniyor. Aydınlık’ın ulaştığı sahada görevli bir güvenlik kaynağı, operasyonların en az zayiatla başarıya ulaşması için Türkiye’nin acilen Suriye Hükümeti ile doğrudan temasa geçmesinin şart olduğunu söyledi. Aracılar üzerinden yapılan görüşmelerde yanlış anlama olabileceği ve başka hesapların devreye girebileceğine dikkat çeken kaynak, sahada Rusya ve Suriye askerleri ile görüşmelerin olduğunu belirtti. Siyasi olarak doğrudan temas olmamasının sahada işleri olumsuz etkilediğini ifade eden kaynak, İdlib’de yaşanan sıkıntıyı şöyle anlattı: “Biz görüşmesine görüşüyoruz ama yerel boyutta. Çünkü yetkimiz ancak orayla sınırlı. Örneğin İdlib’deki son olay. Daret İzze ilçesi yakınlarında TSK konvoyuna roketatarla saldırı yapıldı. Daha sonra araya Rusya ve Suriye girdi sıkıntı aşıldı. Oysa bölgede Suriye ile doğrudan temas içinde olsak bunlar yaşanmazdı.”

ABD PROVOKASYON YAPABİLİR

Sahada görevli bir istihbarat kaynağı ise ABD’nin bölgede yoğun bir faaliyet içinde olduğunu, her an bir provokasyon yapabileceğini, bunun için de kimleri kullanacağının belli olmadığını vurgulayarak, “Suriye’de parayı verdin mi istediğin işi yaptırabileceğin bir sürü örgüt var. Bu örgütleri herkes kullanabilir” dedi. Ortaya çıkabilecek olumsuzlukların anında önlenmesi ve provokasyonların boşa çıkarılması için de Şam yönetimi ile işbirliğinin şart olduğuna dikkat çeken kaynak, sahadaki gözlemlerine göre Suriye’nin bu işbirliğine hazır olduğunu belirtti ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın “ABD’lilerle birlikte hareket eden Kürtler vatan hainidir” açıklamasına dikkat çekti. ABD’nin önümüzdeki döneme ilişkin planlarını “Rusya, Türkiye, İran, Suriye ilişkisini bozmaya” göre kurguladığını kaydeden kaynak, operasyonun Münbiç ve Fırat’ın doğusuna yönelme döneminde ABD’nin yeni hamleler yapabileceğine işaret etti.

ABD NE PLANLIYOR

Türkiye’nin Afrin’e yönelik harekatında bazı şüpheli gelişmeler de yaşandığını ifade eden istihbarat kaynağı şunları söyledi: “PKK/PYD bölgede ciddi hazırlık yapmış. Uzun tüneller açmış, kalın siperler oluşturmuş. Ama fazla direnmeden geri çekildiler. Tünellerde yiyecek depolanmaması, ampullerin bile sökülmüş olması ilginç. PKK/PYD’yi ABD yönetiyor. ABD’nin önümüzdeki günlere yönelik ne planladığı pek belli değil. Bu nedenle çok dikkatli davranılıyor. En az riskle hareket ediliyor. PKK/PYD’nin panik içinde olduğunu, canını kurtarmak için arayış içinde bulunduğunu biliyoruz. Ama etrafları çevrili. Suriye Ordusu da bölgeye giriş çıkış yollarını kesti. Çaresizlik içindeler. Ama yine de çok temkinli olmak lazım.”

FEDERASYON TEHLİKELİ

Suriye’de federasyon planlarına dikkat çeken istibarat kaynağı “Zaman zaman Türk yetkililerden garip açıklamalar yapılıyor. Şov amaçlı yapılan açıklamaların nasıl bir sonuç vereceği düşünülmüyor. İşbirliği içinde bulunduğumuz ülkelerde yaratılacak güvensizlik hesaplanmıyor. Suriye’de federasyon Türkiye için de emsal olur. Birileri bunun için harekete geçer. Kendi ayağımıza kurşun sıkarız” uyarısında bulundu.
 

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
03-02-2018 08:56 - 233 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
18-01-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım