Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Suriye Şam’da Su Savaşı 6 Milyon İnsanı Susuz Bıraktı
Suriye’nin başkenti Şam’da su savaşı 6 milyon insanı susuz bıraktı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
10-01-2017 08:23 - 334 Okunma
Silahlı gruplar Halep kurtulduktan sonra başkentin suyuna mazot karıştırdı. Şehirde üç haftadır düzenli musluk suyu yok. Evlerin depolardaki sular da bitme noktasına geldi. Yerel yöneticiler su sağlamak için seyyar araçlarını devreye soktu. Suriye ordusu da su kaynaklarının bulunduğu Barada Vadisi’ni terör örgütlerinden kurtarmak için operasyonlarına hız verdi.
 
Halep zaferinden sonra terör örgütleri, Suriye  hükümetine iki koldan saldırı düzenledi. IŞİD Palimira’yı ani bir baskınla ele geçirirken Vadi Barada bölgesindeki silahlı gruplar da başkent Şam’ın suyunu zehirledi. 23 Aralık tarihinde Şam’a gelen suda mazot karıştırıldığı tespit edilmesinden sonra Şam Su İdaresi suyu kesme kararı aldı.
 
Barada Vadisi başkent Şam’la Lübnan sınırı arasındaki dağlık alanda yer alıyor. Başkent Şam’ın ana su kaynaklarından olan Ayn El Fica nehrinin kaynağı da bu bölgede bulunuyor.
 
Şam’ı Fetih Cephesi adlı terör örgütünün denetiminde bulunan Barada Vadisi, silahlı gruplar açısından stratejik önemi yüksek bir yer olarak tanımlanıyor. Vadi, Başkent Şam’a 16 Lübnan sınırına ise 12 kilometre uzaklıkta konumlanıyor.  Barada Vadisi’nin sarp bir coğrafyada bulunması terör örgütlerine doğal koruma sağlıyor.
 
Yaklaşık üç haftadır süren su krizini çözmek için Suriye ordusu da operasyonlarına hız verdi. Bölgede önemli tepeleri kontrolü alan Suriye ordusu grupların bölgede kalmak için ısrarcı olması halinde operasyonlarına devam edecek.
 
Öte yandan krizin anlaşma yoluyla çözülmesini öngören girişimler şimdilik başarısız oldu. Geçtiğimiz hafta sonu Rusya’nın arabuluculuğunda yapılan anlaşma ihlaller nedeniyle yürürlüğe giremedi. anlaşmaya göre; bütün yabancı militanlar hafif silahlarıyla İdlip’e gidebilecek, Suriyeli yerel silahlı grupların üyeleri ise istedikleri takdirde bölgede kalabilecek, ağır silahlar ise Suriye ordusuna teslim edilecekti. Anlaşma Suriye ordusunun Barada Vadisi’ne girerek kontrol noktaları kurmasını da öngörüyordu. Ancak silahlı gruplar su tesisatlarını tamir etmek için mühendislerin bölgeye girmesine izin vermeyince anlaşma askıya alındı. Ordu operasyonlarının seyrine göre anlaşma yeniden gündeme gelebilir.
 
Üçüncü haftasına yaklaşan su krizi başkentlilerin yaşamını ise çekilmez bir noktaya getirdi. Su kıtlığı nedeniyle market ve bakkallarda su bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Bir çok esnaf gidişatın belirsizliği nedeniyle elindeki suları stok yapmaya başladı. Karaborsacılık ciddi cezalar öngörmesine rağmen el altından fahiş fiyata su satışları da patlama yaşadı. Yerel yöneticiler ise su araçlarını devreye sokarak başkentlilere su sağlamaya çalışıyor. Terör örgütlerinin şantajları nedeniyle 6 milyona yakın insan su krizi yaşıyor.
 
Terör örgütlerinin su krizini yaratmasındaki siyasi hedef ise; Halep sonrasında oluşan Türkiye – Rusya – İran ve Suriye arasındaki olumlu havayı dağıtmak olarak değerlendiriliyor. Halep uzlaşısıyla ortaya çıkan çözüm odaklı atmosfer, su krizi üzerinden aşındırılmaya çalışılıyor. Silahlı gruplar, Suriye ordusunu yürüttüğü operasyonlar nedeniyle ateşkesi bozmakla suçluyor. 
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
10-01-2017 08:23 - 334 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
19-01-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım