Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Suudiler Yemen'deki Yenilgilerini Telafi Etmek İçin Katar'ı Kendilerine Bağlamak İstiyorlar
Yemenli bir medya aktivisti yaptığı açıklamada işgalci güçler, onların Yemen'in güneyindeki askerleri, El-Kaide ve IŞİD arasında yaşanan anlaşmazlıklar bu bölgelerde karmaşa çıkmasına neden olmaktadır.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
11-10-2017 08:56 - 110 Okunma
Yemenli medya aktivisti Hamit Rezzak Tasnim Haber Ajansına verdiği röportajda Yemen'in güneyinde işgalciler ve onların askerleri arasında yaşanan anlaşmazlıklara değinerek şu açıklamalarda bulundu: Yemen'in güneyinde işgaşciler ve askerleri arasında yaşanan anlaşmazlıkların kaynağı Arabistan ve BAE arasındaki temel bir anlaşmazlıktır ve pramidin düzeni değiştikçe çatışmalar ve gruplaşmalar daha da artmaktadır. 
 
Hamit Rezzak daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Ülkenin güneyinde 2 ana hareket bulunmaktadır, birinci hareket BAE ve müttefikleri tarafından desteklenen Güney harekettir ve bu grup Yemen'in güneyinin en kısa sürede bağımsız olması için çalışmaktadır. İkinci hareket ise Abdu Rebe Mensur Hadi ve İhvanul-Muslimiyn'e bağlı güçlerdir ve Suudi Arabistan tarafından desteklenmektedir. Bununla birlikte biz iki hareketle karşı karşıyayız bir tarafta Arabistan'ın desteklediği Mensur Hadi ve İhvanul-Muslimiyn ve diğer tarafta Birleşik Arap Emirliklerinin desteklediği güney hareket. Daha fazla kazanç elde etmek ve özel ayrıcalıklara sahip olma çabası bu iki hareket arasında ciddi anlaşmazlıklar ve çatışmalar yaşanmasına neden olmaktadır. 
 
Hamit Rezzak daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Arabistan tarafından desteklenen hareket içindeki çatışmalarla ilgili olarak şunu söylemek mümkündür; Mensur Hadi tarafından desteklenen ve oğlu Celal Abdu Rebe liderliğindeki güçler, bölgenin tamamında kontrolü ele geçirmeyi hedefleyen hareketle çatışmaktadır. Güney hareket ise BAE'nin çeşitli cinayetler için kullandığı bir araç haline geldikten sonra Yemen'in güneyindeki itibarını ve popüleritesini kaybetti. Bu hareket birçok cinayet işledi ve güneydeki bölgelerin, havaalanlarının ve limanların kontrolünü ele geçirdikten sonra işkence yapmaya ve adam kaçırmalara başladı. Güneydeki ilçelerde el-Kaide ve IŞİD'in varlığı bu bölgelerde karmaşa çıkmasına neden olmakta ve güneydeki şehirler katliam ve adam kaçırmalarla karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca bu bölgelerde işgalcilerin güvenliğe ve hizmet sağlamaya yönelik tüm vaatlerinin asılsız olduğunu görüyoruz. 
 
Rezzak açıklamalarının sonunda şunları söyledi: Suudi Arabistan içindeki mevcut karmaşa ve Fars Körfezi ülkeleri ile Katar arasında yaşanan anlaşmazlıklar Suudi Arabistan'ı Yemen'deki savaşta yenilgiye sürüklemektedir. Suudiler Yemen'deki yenilgilerinin ardından bu başarısızlıklarını telafi etmek için Katar'ı kendilerine bağlamak istiyorlar.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
11-10-2017 08:56 - 110 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
10-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım