Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Terörün 2016 bilançosu: 34 bin ölü
ABD'de yapılan bir araştırmaya göre dünya genelinde 13 bin 400 terör saldırısının meydana geldiği 2016 yılında 34 bin kişi bu saldırılarda hayatını kaybetti. Terör 2016 yılında en çok, DEAŞ ve ona bağlı terörist grupların dehşet saçtığı Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da can aldı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
25-08-2017 14:29 - 84 Okunma
ABD'nin Maryland Üniversitesi'ne bağlı Ulusal Terörizm ve Terörizmden Korunma Konsorsiyumu, terör saldırılarıyla ilgili geniş çaplı bir araştırma yaparak 2016 yılında düzenlenen terör saldırılarını analiz etti.
 
Araştırmaya göre 2016 yılında dünya genelinde düzenlenen 13 bin 400 saldırıda, saldırıyı yapan teröristler de dahil olmak üzere 34 bin kişi hayatını kaybetti. Saldırılar sırasında ölen teröristlerin sayısı toplam ölülerin üçte birini buluyor.
 
Terör 2016 yılında en çok terör örgütü DEAŞ ve ona bağlı terörist grupların dehşet saçtığı Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da can aldı. Bu iki bölgede teröre kurban gidenlerin sayısında artış kaydedildi. Asya'nın güneyinde terör saldırıları sonucu ölen kişi sayısı üçte bir oranında azaldı.
 
Terör faaliyetlerinde önemli gerileme kaydedilen ülkelerin başında Pakistan gelirken terörün en çok hedef aldığı bölge ülkesi Hindistan oldu.
 
Avrupa'da teröre 350 kurban
 
Küresel terör saldırılarının yüzde 3'ü Doğu ve Batı Avrupa'da düzenlendi. Bu saldırılarda 350 kişi öldü.
 
Ölü sayısının bir önceki yıla göre artmasına araçlarla düzenlenen saldırılardaki artışın neden olduğu açıklandı. Maryland Üniversitesi uzmanları bu yöntemin yeni olmadığını ancak daha fazla uygulandığı için ölü sayısının artığını açıkladılar.
 
1970 ve 80'li yıllarda da Avrupa yoğun terör saldırılarına hedef olmuştu. İrlanda'daki IRA ve İspanya'daki ETA adlı örgütler o yıllarda ülkelerinde terör havası estirmekteydi. Avrupa kıtasındaki terör kurbanlarının sayısı 1990'lı yıllarda hissedilir şekilde gerilemiş, 2014 yılından itibaren ise yeniden artmaya başlamıştı.
 
Türkiye ilk 3'te
 
2016’da dünyada terör eylemleri önceki yıla oranla yüzde 400 arttı. 2016 yılını İstanbul Boğazı’ndaki eğlence mekânı Reina’ya yönelik terör saldırısında 39 kişinin öldüğü terör saldırısıyla kapatan Türkiye, Irak ve Afganistan'dan sonra en çok terör saldırısının yaşandığı üçüncü ülke oldu.
 
2016’da 100’e yakın terör saldırısı yaşayan ülkemizde 500'den fazla kişi bu olaylarda hayatını kaybetti. 2000'e yakın kişi de yaralandı. Bu yaralanmaların önemli bir kısmı vatandaşlarda kalıcı engeller bıraktı. 
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
25-08-2017 14:29 - 84 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
15-10-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım