Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
TSK’nın Afganistan’daki Görev Süresi Uzatılıyor
TSK unsurlarının, NATO’nun Afganistan’daki kararlı destek misyonu ve devamı kapsamında yurtdışına gönderilmesine ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Tezkerenin bu hafta içerisinde TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi bekleniyor.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
04-01-2017 08:18 - 326 Okunma
Tezkereye ilişkin Bakanlar Kurulu Prensip Kararı’nda, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin kararları çerçevesinde ve 5 Aralık 2001 tarihli Bonn Konferansı sonuçları uyarınca, Afganistan hükümetinin güvenlik durumunun iyileştirilmesi ve kendi güvenlik kabiliyetlerinin oluşturulmasına yardımcı olmak amacıyla 2001 yılında Uluslararası Güvenlik ve Yardım Kuvveti (İSAF) oluşturulduğu anımsatıldı. 2003 yılında bu kuvvetin sorumluluk alanının BM Güvenlik Konseyi kararıyla Kabil’in ötesine genişletilerek, stratejik komuta, kontrol ve eşgüdümü NATO Daimi Konseyi’nin 16 Nisan 2003 tarihli kararıyla NATO tarafından üstlenildiğinin anlatıldığı prensip kararında, TSK’nın da TBMM’nin 10 Ekim 2001 tarihinde verdiği yetki temelinde, Afganistan’da İSAF harekatının başlangıcından itibaren görev aldığı vurgulandı. KARARDA HANGİ GÖRÜŞLER YER ALDI? Prensip kararında, şu görüşlere yer verildi: “NATO devlet ve hükümet başkanları, 20-21 Mayıs 2012 tarihlerinde Şikago’da ve 4-5 Eylül 2014 tarihlerinde Galler’de gerçekleştirilen zirvelerde, Afganistan’ın mutabakatıyla ISAF’ın bitiminden sonra Afganistan’da muharip olmayan Kararlı Destek Misyonunun başlatılmasını kararlaştırmışlardır. Söz konusu Misyon ülke genelinde güvenlik sorumluluğunu üstelenecek Afgan Ulusal Güvenlik Güçleri’ne eğitim, danışmanlık ve yardım sağlamaktadır.
 
Afganistan ile köklü kardeşlik ve dostluk ilişkileri bulunan Türkiye, Afganistan’ın milli birliği ve bütünlüğü ile bağımsızlığını her zaman desteklemiş; Afgan halkının barış, istikrar ve refah içinde yaşamasını teminen, her alanda Afganistan ile dayanışma içinde olmuştur. Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı dış yardım programlarından birini Afganistan’da yürütmekte olan ülkemiz, 6.1.2015 tarihli TBMM kararı temelinde söz konusu Misyona katkıda bulunmaktadır.
 
NATO devlet ve hükümet başkanları, 8-9 Temmuz 2016 tarihlerinde Varşova’da düzenlenen Zirvede, 2016 yılı sonrasında da misyon kapsamında Afganistan’a sağlanmakta olan katkıların sürdürülebileceğini taahhüt etmişlerdir. Bu çerçevede, Misyona katkımızın sürdürülmesinin Afganistan ile ikili ilişkilerimizin ve bölgede izlemekte olduğumuz faal dış politikamızın doğal bir uzantısının oluşturacağı değerlendirilmektedir. ” Bakanlar Kurulu Prensip Kararında; bu mülahazalar ışığında, hudut, şümul, miktar ve zamanı hükümetçe takdir ve tespit olunacak şekilde, TSK unsurlarının NATO’nun Afganistan’da icra edeceği Kararlı Destek Misyonu ve devamı kapsamında yurtdışına gönderilmesi, aynı amaçlara yönelik olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin anılan misyona katılmak amacıyla Türkiye üzerinden Afganistan’a intikali ile geri intikali kapsamında Türkiye’de bulunması ve bunlara imkân sağlayacak düzenlemelerin hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için, 6 Ocak 2015 tarihinde TBMM kararıyla hükümete verilen iznin iki yıl süreyle uzatılması istendi.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
04-01-2017 08:18 - 326 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
19-01-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım