Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Türkiye - Rusya ilişkilerinde kilit konu Suriye
Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerde Suriye konusu kilit önemde... Rusya Devlet Başkanı Putin, başta charter uçuşları olmak üzere vize yasağını ve diğer yaptırımları Suriye'deki politika yakınlaşmasıyla birlikte kaldırılacağının sinyalini verdi. Ankara da Suriye konusunda Rusya ile çalışmaya başladı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
11-08-2016 11:46 - 430 Okunma
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki tarihi görüşmede Rus liderin 'aşamalı' kelimesini sık sık kullanması dikkat çekti. Buna göre Rusya'nın Türk vatandaşlarına uyguladığı vize kısıtlaması, Türk inşaat şirketlerinin önündeki kısıtlamalar, Rusya'nın Türkiye'den yaptığı gıda ithalatına yönelik tahditler, charter seferlerine yönelik engeller aşamalı olarak kaldırılacak.
 
Gözlemciler bu noktada Türkiye'nin Suriye politikasının belirleyici olduğunda birleşiyor. Nitekim Çarşamba günü Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu eksende kritik açıklamalar yaptı. 
 
Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya ile olan ilişkilerinin geleceğini Batı'nın belirlemeyeceğini söyledi. Çavuşoğlu, "Suriye konusunda ateşkes, insani yardım ve siyasi çözüm konusunda Rusya ile aynı düşünüyoruz" ifadesini kullandı
 
 
Suriye konusunda yakınlaşma çabaları var
 
Çavuşoğlu, Rus uçağının düşürülmesi konusunda "Uçak düşürme hadisesi içinde olan pilotların bazıları gözaltında. Bu paralel çeteye (FETÖ) üye oldukları için, uçak düşürme hadisesine katıldıkları veya uçağı düşürdükleri için değil. Tüm boyutlarıyla bunları yargı inceleyecek, değerlendirecek" dedi.
 
Suriye konusunda ateşkes, insani yardım ve siyasi çözüm konusunda Rusya ile aynı düşündüklerini söyleyen Çavuşoğlu, "Ateşkesin nasıl sağlanacağı konusunda farklı düşünceler olabilir. Biz özellikle sivillerin zarar gördüğü saldırıları istemiyoruz. Ve terör örgütlerinin dışındaki ılımlı muhalefete de saldırı yapılmasını uygun görmüyoruz. Halep’in kuşatılmasını da uygun görmüyoruz" şeklinde konuştu. 
 
Yeni mekanizma devrede
 
Ziyarette alınan kararlar olduğunu, bunların da hemen hayata geçirilmeye başlandığını söyleyen Çavuşoğlu, "Somut adımları sordunuz: Birinci somut adım, Suriye konusunda daha önce aramızda değişik mekanizmalar vardı. Askerler arasında, dışişleri bakanlıkları arasında ve istihbarat arasında. Şimdi üçlü bir mekanizma kuruyoruz. Bu (Çarşamba) akşam St. Petersburg'a gidiyorlar, mevkidaşlarıyla görüşüyorlar. MİT müsteşarımız ile bizim bakanlıktan ve Silahlı Kuvvetlerden bir askerimiz gidecek. Daha sonra bunu daha üst düzey, dışişleri bakanlarının da katıldığı düzeyde gerçekleştireceğiz" diye konuştu. 
 
Çavuşoğlu, 24 Kasım'dan sonra iki ülke ilişkilerinin bir hasara uğradığını dile getirerek, "İstemediğimiz bir hadiseydi. Geçen sene ticaret hacmimiz karşılıklı olarak yüzde 43 düştü" ifadelerini kullandı. Turizmle ilgili kısıtlamalar konusunda ise Çavuşoğlu, "Yasak kalktı. Şimdi charter seferlerinin başlaması için görüşmeler devam ediyor. Biz uzmanlar gönderdik, onlar uzmanlar gönderdi. Antalya'ya geldiler, alınan güvenlik tedbirlerini gördüler. Onunla ilgili bir sıkıntı görülmüyor" dedi. 
 
Gülen Mısır'a gitmeyecek
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, FETÖ'nün Mısır ile ilişkileri konusunda, "Mısır'ın FETÖ'yle ilişkilerini artırma gayretini ya da FETÖ'nün Mısır'la ilişkilerini artırma gayretini görüyoruz ama FETÖ elebaşının Mısır'a gideceği yönünde herhangi bir somut bilgi yok" şeklinde konuştu.
 
Bakan Çavuşoğlu, yurtdışındaki FETÖ firarileri konusunda ise "Abdullah Büyük adlı bir FETÖ mensubunun Bulgaristan'a siyasi sığınma talebi Bulgar makamları tarafından reddedildi. Bulgar makamları iade kararı verdi ve şu anda Türkiye'ye getiriyoruz" dedi. Çavuşoğlu, "Libya'da FETÖ'ye ait okullar kapatıldı. FETÖ sadece Rusya ile değil tüm ülkelerle ilişkimizi bozmak için açık açık çaba sarfediyor" bilgisini de verdi.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
11-08-2016 11:46 - 430 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
22-02-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım