Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Türkiye İran ile Birlikte Irak'ın Yanında Olmalı
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Tahran ziyareti çerçevesinde; İmam Hamanei, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı İshak Cihangiri ile ayrı ayrı görüştü.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
27-10-2017 08:32 - 110 Okunma
İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı İshak Cihangiri, Irak Başbakanı ile yaptığı görüşmede; İran'ın baştan beri terörizmle mücadelede Irak hükümeti ve halkının yanında olduğunu ve yapılandırma döneminde de aynen Irak halkı ve hükümetine yardım edeceğini belirtti.
 
İran-Irak üst düzey heyetler toplantısında açıklama yapan Cihangiri; Irak halkı ve hükümetinin terörist gruplarla mücadeledeki zaferlerini kutlayarak, dini merciliğin rolü, Irak hükümetinin yönetimi ve Iraklı güçlerin mücadelesi sonucu, Irak'ın tekfirci terörizme karşı tarihi bir zaferin eşiğinde olduğunu vurguladı.
 
Cihangiri; gayrimeşru ayrılık referandumu, büyük bir fitne olarak niteledi ve bu fitnenin dirayetle çözümlenmiş olduğunu kaydetti.
 
Kürtler'in Irak vatandaşları olduğunu ve tüm yasal haklara sahip olması gerektiğini ifade eden Cihangiri, referandum konusunda İran'ın Irak merkezi yönetiminin yanında olduğunu ve Türk yetkililerine de Irak merkezi yönetimine eşlik etmelerini bildirdiğini belirtti.
 
Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı sözlerinin devamında; Bağdat ile Tahran'ın siyaset, güvenlik ve savunma alanlarındaki münasebetlerini mükemmel olarak niteledi, İran ve Irak ilişkilerinin örnek olduğunu, ekonomik münasebetlerinin de daha da gelişmesi gerektiğinin altını çizdi.
 
Irak Başbakanı Haydar İbadi de görüşmede; bölge sorunlarına temasla, terörist gruplarla mücadele için tüm bölge ülkelerinin işbirliğin zaruret olduğunu ifade etti.
 
Başbakan İbadi ayrıca; Irak'ın kuzeyindeki yasa dışı referandum konusuna işaretle, Irak'ın bütünlüğünün korunmasına  vurgu yaptı, "bölücülere uluslararası destek gelmedi, sadece İsrail referandumu destekledi" ifadesini kullandı.
 
Irak Başbakanı İbadi ayrıca, Irak halkının IŞİD ile mücadelesinin Irak'ta birlik ve bütünlüğün zeminini sağladığının altını çizdi.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
27-10-2017 08:32 - 110 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
23-10-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım