Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Türkiye’nin ABD’den Uzaklaşması Ankara’yı İran ve Rusya’ya Yakınlaştırıyor
Türkiyeli bir analist; ABD’nin Kürt gruplara vermiş olduğu silah desteğinin IŞİD olmadığını, aksine Kürtlerin hayali olan bağımsız bir Kürt devleti kurulmasına yardımcı olmak için olduğunu söyledi.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
20-01-2018 08:25 - 210 Okunma

NBC News; Türkiye ve ABD arasında yaşanan krizden dolayı, Ankara’nın İran ve Rusya’ya yakınlaştığını yazdı.

ABD-Türkiye ikili ilişkileri, Washington’un Kürt gruplara vermiş olduğu destekten dolayı, yeni gerginliklerin yaşanmasına neden olmuş gibi görünüyor. Zira Türkiye, Kürt gruplara terörist olarak hitap ediyor.

Siyasi analistlere göre; Amerika’nın bu yaklaşımı, NATO’da ikinci askeri güce sahip olan müttefikini yani Türkiye’yi, İran ve Rusya’ya doğru yaklaştırmakta.

Amerika’nın Suriye Demokratik Güçlerini (YPG) desteklemesi, Türk makamların sabrını taşırdı.

Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ, Çarşamba günü Türkiye’nin bundan daha fazla sabırlı olması beklenemez dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde bulunan Kürt grupları, saldırı konusunda uyardı.

Türkiye YPG’yi, PKK’nın bir kolu olarak görmekte. ABD, PKK’yı 1984 yılından buyana Türkiye’ye karşı silahlı mücadelede bulunmasından dolayı terör örgütü olarak tanımakta.

Türkiye’de son 30 yıl zarfında en az 35 bin kişi hayatını kaybetmiş durumda. Türkiye nüfusunun beşte biri Kürtlerden oluşmakta. Türkiye PKK’nın eylemlerini kendi varlığı için büyük bir tehdit olarak görmekte.

Türkiyeli bir analist; ABD’nin Kürt gruplara vermiş olduğu silah desteğinin IŞİD olmadığını, aksine Kürtlerin hayali olan bağımsız bir Kürt devleti kurulmasına yardımcı olmak için olduğunu söyledi.

İngiliz düşünce odası Türkiye uzmanı olan ‘‘Fadi Hakura’’ Türk ve ABD’li yetkililer arasında çok farklı düşünce tarzları olduğunu söylüyor.

Amerika, PKK ile irtibat halinde olan Kürt gruplara silah desteği vermekte. PKK bölücü bir örgüttür ve hedeflerine ulaşmak için şiddete başvurmaktadır.

Dolayısıyla Türkiye’nin rahatsız olması son derece doğaldır zira ABD, PKK ile bağlantısı olan bir Kürt gruba silah yardımı yapıyor.

Hakura, sözlerine şunları ekledi: Türkiye ve ABD arasında esen soğuk rüzgârlar Ankara’yı Washington’un rakiplerine yakınlaşmaya yönlendiriyor. ABD ve Türkiye arasında ki ilişkilerin çıkmaza girmesi, hiç şüphesiz Türkiye’yi İran ve Rusya’nın kucağına itecektir.

2017 yılında Türkiye Rusya’dan S-400 savunma sistemlerini aldığını ilan etti.

Anadolu Haber Ajansı’nın duyurduğuna göre; Türkiye Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Suriye’ye düzenlenecek Afrin operasyonu öncesinde Rus mevkidaşı ile meşveret etmek amacıyla, Rusya’ya bir sefer düzenledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, 3 aya yakın bir süredir Suriye’nin İdlip vilayetinde konuşlanmış durumda. Suriye ordusu ve muhalifler arasında yaşanan çatışmaların azalması için İran, Rusya ve Türkiye arasında varılan mutabakat sonrasında böyle bir karar alındı.

Bu arada ABD dışişleri bakanı Rex Tillerson, Türk yetkililerin duymuş olduğu rahatsızlıkları gidermek için bazı açıklamalar yaptı. Tillerson, konuşmasında Amerika Birleşik Devletlerinin, Suriye’de sınır gücü oluşturma gayreti içerisinde olmadığını beyan etti.

Hâlbuki ABD bundan önceki yapmış olduğu açıklamalarda; açık ve net olarak Türkiye ve Suriye sınırında YPG’nin kontrolünde olacak 30 bin kişilik bir sınır gücü oluşturmak istediğini duyurmuştu.

Tillerson, sözlerinin yanlış anlaşıldığını ve terör örgütü IŞİD’in yine aynı şekilde Suriye’nin kuzeybatısında eylemler düzenlediğini iddia etti.

Tillerson’a göre oluşturulacak sınır gücü, terör örgütü IŞİD militanlarının kaçış yollarını kesecek. Tillerson’un bu açıklamaları, Türk yetkililerin endişelerini gidermeye yetmemiş gibi görünüyor.

Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamalarda; NATO’da müttefikimiz olan ABD’nin, Suriye noktasında bizim ruhumuza uygun olmayan yanlış tavırlar içerisinde olduğunu söyledi. ABD bu bölgede ki tereddütleri gidermeli ve tavrını Türkiye ile olan ilişkilerini gözden geçirmelidir.

Tüm bu olanlar karşısında, Türkiye konusunda bir uzmana göre; Amerika’nın desteklediği Kürt gruplar ve oluşturulmak istenen sınır gücü arasında hiçbir fark yok zira her ikisi de Türkiye için açık bir tehdittir.

Terör örgütü IŞİD ile mücadele yeni bir döneme girdi. ABD Suriye’de uzun yıllar kalmak istiyor. ABD askerlerinin YPG militanlarını eğitmesi, Türkiye için çok önemli bir sorun teşkil etmektedir.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
20-01-2018 08:25 - 210 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
17-02-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım