Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Türkiye’ye Kaçan Milletvekili geri dönüp teslim oldu
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
30-11-2014 08:36 - 1004 Okunma

 ŞAM – 2012 yılında Haseke kırsalından Türkiye’ye kaçan eski milletvekili Şeyh Muhammed el Hulu; Suriye'ye dönüp teslim olmasının ardından Suriye Televizyonuna konuştu.

Hulu konuşmasında Türkiye’ye nasıl kaçtığını ve Türkiye’de yaşadıkları koşullara ışık tutarken, yurtdışında bulunan tüm Suriyelileri yurda dönüp teslim olmalarına ve diyalog yoluyla ülkeyi yapılandırma sürecine katkıda bulunmalarına çağırdı.

2012 yılı Ekim ayında Haseke kırsalı Ras el Ayn Kasabasından Türkiye’ye kaçıp ‘Suriye devletinden bölündüğünü’ ilan ettiğini söyleyen Şeyh Hulu; Türkiye sınırlarını geçmesi ardından Türk polisinin yardımlarıyla içeri girdiklerini söyledi.

Şeyh Hulu ardından Türk yetkililerin kendisinden Ceylanpınar’a gelmesini talep ettiklerini ve orada Türk ordusunda bir tümgeneralin yanı sıra Nevvaf el Beşir ve Ayn Arap Kasabasını işgal eden silahlı bir ‘taburun’ komutanı Şeyh Ömer ile buluştuğunu söyledi.

Türk yetkililerin tehditleri altında medya mensupları önünde ‘Suriye devletinden bölündüğünü’ ilan ettiğini söyleyen Hulu; Türk yetkilerin işbirliği karşılığında kendisine koruma, ev ve maaş teklif ettiklerini ifade etti.

Daha sonra Mersin’e gidip oradan durumları gözlemlemeye başladığını söyleyen Şeyh Hulu; aşireti ve çocuklarının Ras el Ayn Kasabasında kaldıklarını ve kaçmasından dolayı kendisine kızdıklarını öne sürdü.

Şeyh Hulu ilerleyen süreçte eski başbakan Riyad Hicab’ın kendisiyle görüştüğünü ve Ürdün’e gidip faaliyetlerde bulunmasını talep ettiğini açıkladı. Bilfiil Ürdün’e gittiğini ve sadece şekli kalan bir dizi ‘muhalif’ oluşumlara katılıp faaliyet yürüttüğünü söyleyen Hulu, Katar ve Suudi Arabistan’a da gidip orada da benzer faaliyetler yürüttüğünü kaydetti.

Hulu sonunda Suriye’de mevcut bir akrabasıyla temas kurarak yurda dönmek istediğini söylediğini ifade etti. Suriye’ye gelişinin gayet sorunsuz olduğunu söyleyen Hulu, Tartus Limanına varması ardından ilgili güvenlik kurumlarına başvurduğunu, kanuni durumunun yeniden düzenlendiğini belirtti.

Hulu vatana dönmekten memnuniyetini ifade ederken işlemlerinde hiçbir terslik yaşamadığını ifade etti.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
30-11-2014 08:36 - 1004 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
19-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım