Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Yağmur damlalarının oluşum sırrı
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
10-05-2014 09:21 - 1014 Okunma

 Fizikçiler, bulutlardaki su damlacıklarının niçin bilgisayarın gösterdiği gibi birkaç gün içinde değil, bir saatten daha az bir süre içinde yağmur damlalarına dönüştüğünü anladı. Bu, bulutlar içindeki ısı derecesinin farkına bağlı. Bulut içindeki ısı derecelerinin farklı oluşu yağmur damlalarının oluşumunu binlerce misli hızlandırır. Asıl bunun için yağmur bilgisayarın tahmin ettiğnden çok daha erken yağmaya başlar.

Moskova Fizik Teknolojisi Enstitüsü görevlileri olan Rus bilimcilerle Finlandya ve İsrail bilimcileri turbulans şartlarında yağmur damlarının çabk birikip büyümesi sürecini incelemekle uğraştı. İncelemelere katılan Moskova Fizik Teknolojisi Enstitüsü Fizik Bölümü profesörü Mihail Liberman’ın söylediği gibi, yağmur damlalarının bulutlar üzerine etkisini yapan şiddetli hava akımı içindeki halinin nasıl olduğunu anlamak lazımdı.

Bilimciler klasterizasyon üstüne çoktandır bilgi sahibidir. Ancak bu bilgilere dayanarak, deneylerin sonuçlarını izah etmek çabaları başarısız kalıyordu. Bilgisayarla modelleme çabalarının gösterdiği gibi, damlanın bir mikrometreden l00 mikrometreye kadar büyümesi süreci yüzlerce saati alması gerekirdi. Oysa ki,gerçekte yağmur bulutları daha çabuk oluşur ve yağmur yağmaya başlar.

Fizikciler bu olayı izah etmek için, bulutun tüm kesimlerinde ısı derecesinin aynı değil, kenarlarından birinin daha çok ısıtılmış olduğu şartlarda damlaların oluşumunu incelemeyi kararlaştırdı.

İncelemelerin gösterdiği gibi, bulutun değişik kesimlerindeki farklı ısı derecesi damlalar oluşumunu binlerce misli hızlandırır.

Bu süreç,yağışların niçin sanıldığından daha çabuk başlamasını izah etmek imkanını veriyor. Mihail Liberman”a göre, damla oğulcuklarının binlerce misli yoğunlaşması,damlaların çarpışma sıklığının milyonlarca misli artışına yolaçıyor. Turbulans da etkisini yapıyor. Damlalar çarpışırken birleşerek büyüyor. Sonuçta su kültesi onlarca dakika içindei kritik derecede artıyor ve yağmur yağmaya başlıyor.

Böylece bilimciler, gerçek süreçlerle uyuşan bir teorik modeli elde etmiş bulunuyor.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
10-05-2014 09:21 - 1014 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
16-11-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım