Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Yaşanan terör 'Büyük İsrail' için mi?
Gaziantep katliamının perde arkası... Bu saldırının IŞİD'i piyon olarak kullanan küresel güçlerin Türkiye'ye verdiği bir mesaj olduğu ifade ediliyor. Peki, Türkiye'ye verilmek istenen mesaj ne?
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
23-08-2016 11:43 - 255 Okunma
Gaziantep katliamının perde arkasına gelince... Bu saldırının IŞİD'i piyon olarak kullanan küresel güçlerin Türkiye'ye verdiği bir mesaj olduğu ifade ediliyor. 
 
Peki, Türkiye'ye verilmek istenen mesaj ne?
 
Yapılan değerlendirmelere göre şu ihtimaller üzerinde duruluyor.
 
1. Türkiye'nin Rusya ve İran ile yakınlaşması: Ortadoğu'da şuana kadar ABD talepleri doğrultusunda politika izleyen Türkiye ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PKK uzantısı PYD'den yana tavır alması ve bu örgütü kırmızı çizgi ilan edilen Fırat'ın batısına geçirmesi Ankara'da travma etkisi oluşturdu. Washington’ın 15 Temmuz darbe girişimin de FETÖ'den yana tavır alması Suriye politikasında makas değişikliğini gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ziyareti ile kurulan yeni ittifak ve bu ittifaka İran'ın da dahil olması bölgede dengeleri değiştirdi. Bu durumdan rahatsız olan küresel gücün Gaziantep saldırısı ve eş zamanlı olarak Suriye'den bölgeye atılan roketlerle Ankara'ya ‘safını asla değiştirme’ mesajı verdiği ifade ediliyor.
 
Bu bağlamda Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş "Başımıza ne geldiyse Suriye politikası yüzünden geldi" sözleriyle, Başbakan Binali Yıldırım da "İstesek de istemesek de şu anda aktörlerden biri Esed'dir" dyerek Suriye politikasında değişikliğe gidileceğini ortaya koymuştu.
 
2. Türkiye'nin Cerablus bölgesini PYD ve IŞİD'e kaptırmamak için desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gibi örgütler aracılığıyla bölgede operasyonlar yaptığı ifade ediliyor.
 
Yabancı basında yer alan haberlere göre, Türkiye'nin desteklediği Suriyeli muhalif gruplar Suriye'nin sınır hattında bulunan Cerablus kentini IŞİD’in elinden almak için Türkiye sınırları içinden askeri harekât başlatmaya hazırlanıyor.
 
Suriyeli muhaliflerden bir yetkili, ÖSO adı altında savaşan bazı grupların birkaç gün içinde saldırıya başlayacağını belirterek “Gruplar (Türkiye içinde) sınır boyunca konuşlanıyorlar” dedi. Yapılan bir başka değerlendirmeye göre de Gaziantep saldırısı Türkiye'yi Cerablus'tan uzak tutmak için yapıldı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
23-08-2016 11:43 - 255 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
20-10-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım