Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Yaşayan Gezegen 2014' raporundan korkutan gerçekler
Geleceğimizi tehlikeye atıyoruz
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
01-10-2014 14:23 - 711 Okunma

 Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın 'Yaşayan Gezegen 2014' raporu, insanlığın dünyanın uzun vadede sunabileceği kaynakların yüzde ellisinden fazlasını tükettiğini ortaya koyuyor.
 

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) salı günü açıkadığı 'Yaşayan Gezegen 2014' (Living Planet 2014) raporuyla insanlığın hızla tükettiği doğal kaynaklara dair çarpıcı veriler ortaya koydu. Raporda, son kırk yılda avcılık, balıkçılık ve küresel ısınmanın etkileri sonucu dünya üzerindeki kara, deniz ve tatlı su hayvanlarının yüzde 52 oranında azaldığını açıklandı. Omurgalı hayvan türleri üzerinde yapılan araştırma, 1970 ile 2010 yılları arasında sayımı yapılan 1562 kara canlısı, 757 su canlısı ve 910 deniz canlısı türü olmak üzere toplam 3 bin 200 türdeki canlıyı kapsıyor. WWF, canlı türlerindeki azalmanın en yoğun olduğu bölgenin yüzde 83 ile Latin Amerika olduğuna yer veriyor.

Raporda, bu yıllar içinde kara ve deniz canlılarının sayısının yüzde 39 oranında, tatlı su canlılarının ise yüzde 76 oranında azaldığına dikkat çekildi. Bu kapsamda, memeli hayvanlar, kuşlar, sürüngenler ve balıkların dünya genelindeki sayısının kırk yıl öncesinin ortalama yarısı kadar olduğu tespit edildi.

'Geleceğimizi tehlikeye atıyoruz'

WWF Başkanı Marco Lambertini, 'Doğanın bize sunduğu hediyeleri sanki birden fazla dünya varmışcasına kullanıyoruz' eleştirisini yaptı. Lambertini, insanların ağaçların yetişmesinden çok daha hızlı şekilde ağaçları kestiklerini ve okyanuslarda aşırı avlandıklarını vurguladı. Marco Lambertini, 'insan kendi geleceğini tehlikeye atıyor' dedi.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı raporunda, dünya nüfusunun aşırı büyümesi sorununa da özellikle vurgu yaptı. 1970 yılında 3 milyar 700 milyon olan dünya nüfusunun, 2010 yılında yaklaşık 7 milyara ulaştığı belirtildi. Nüfusu yoğun ülkelerde, canlı türlerinin azalmasının daha yoğun gözlendiği belirtildi. Yoksul ülkelerde toprak ve ormanların kullanımı nedeniyle canlı türleri azalırken, Kuveyt, Katar, Danimarka, Belçika, ABD ya da Singapur gibi ülkelerde daha ziyade karbondioksit emisyonunun etkili olduğu belirtildi.

WWF raporuna göre, insanlık doğal kaynakları bu hızla tüketmeyi sürdürürse, insanların gıda, su ve enerji ihtiyacını karşılamak için 2030 yılında iki dünya gerekecek.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
01-10-2014 14:23 - 711 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
10-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım