27-10-2014 tarihinde eklendi
Beyin kanseri kök hücreleri ile tedavi edilecek


Kanser tedavisi giderek hücresel seviyeye iniyor.

Harvard bilim adamları tarafından yetiştirilen genetik modifiyeli hücreler, beynin kanserden etkilenen dokuları için yıkıcı ama sağlıklı dokular için tamamen zararsız toksini üretebiliyor.

The Independent gazetesinin verdiği habere göre toksinin kendisini üreten hücreler üzerinde hiçbir zararlı etkiye sahip olmaması en önemli özelliği olarak gösteriliyor.

Geleneksel kanser tedavilerinde karşılaşılan zorluklardan biri, ameliyat sırasında tümörün tamamen yok edilmesinin imkansız olması. Ayrıca yeni tümörün yeniden büyümesi riski yüksek.

Ancak şimdi bu sorunu çözmek daha kolay olacak. Fareler üzerinde gerçekleştirilen deneyler başarıyla sonuçlandı. Hayvanların beynindeki tümör ameliyat yoluyla alındıktan sonra üzerine özel jel işlendi. Jel, bilim adamları tarafından yetiştirilen kök hücrelerini içeriyor. Hücrelerin kısa sürede tuttuğu ve tümörden geri kalanını başarılı bir şekilde yok ettiği ortaya çıktı.

Klinik testler henüz sona ermedi. Yeni aşamada, insanların tedavisi için yeni yöntemler uygulanacak. Bilim adamları, uygulamanın en az beş yıl alacağını bildirdiler.
 

http://www.caferider.com.tr/beyin-kanseri-kok-hucreleri-ile-tedavi-edilecek-_h13046.html