30-11-2014 tarihinde eklendi
Türkiye’ye Kaçan Milletvekili geri dönüp teslim oldu


 ŞAM – 2012 yılında Haseke kırsalından Türkiye’ye kaçan eski milletvekili Şeyh Muhammed el Hulu; Suriye'ye dönüp teslim olmasının ardından Suriye Televizyonuna konuştu.

Hulu konuşmasında Türkiye’ye nasıl kaçtığını ve Türkiye’de yaşadıkları koşullara ışık tutarken, yurtdışında bulunan tüm Suriyelileri yurda dönüp teslim olmalarına ve diyalog yoluyla ülkeyi yapılandırma sürecine katkıda bulunmalarına çağırdı.

2012 yılı Ekim ayında Haseke kırsalı Ras el Ayn Kasabasından Türkiye’ye kaçıp ‘Suriye devletinden bölündüğünü’ ilan ettiğini söyleyen Şeyh Hulu; Türkiye sınırlarını geçmesi ardından Türk polisinin yardımlarıyla içeri girdiklerini söyledi.

Şeyh Hulu ardından Türk yetkililerin kendisinden Ceylanpınar’a gelmesini talep ettiklerini ve orada Türk ordusunda bir tümgeneralin yanı sıra Nevvaf el Beşir ve Ayn Arap Kasabasını işgal eden silahlı bir ‘taburun’ komutanı Şeyh Ömer ile buluştuğunu söyledi.

Türk yetkililerin tehditleri altında medya mensupları önünde ‘Suriye devletinden bölündüğünü’ ilan ettiğini söyleyen Hulu; Türk yetkilerin işbirliği karşılığında kendisine koruma, ev ve maaş teklif ettiklerini ifade etti.

Daha sonra Mersin’e gidip oradan durumları gözlemlemeye başladığını söyleyen Şeyh Hulu; aşireti ve çocuklarının Ras el Ayn Kasabasında kaldıklarını ve kaçmasından dolayı kendisine kızdıklarını öne sürdü.

Şeyh Hulu ilerleyen süreçte eski başbakan Riyad Hicab’ın kendisiyle görüştüğünü ve Ürdün’e gidip faaliyetlerde bulunmasını talep ettiğini açıkladı. Bilfiil Ürdün’e gittiğini ve sadece şekli kalan bir dizi ‘muhalif’ oluşumlara katılıp faaliyet yürüttüğünü söyleyen Hulu, Katar ve Suudi Arabistan’a da gidip orada da benzer faaliyetler yürüttüğünü kaydetti.

Hulu sonunda Suriye’de mevcut bir akrabasıyla temas kurarak yurda dönmek istediğini söylediğini ifade etti. Suriye’ye gelişinin gayet sorunsuz olduğunu söyleyen Hulu, Tartus Limanına varması ardından ilgili güvenlik kurumlarına başvurduğunu, kanuni durumunun yeniden düzenlendiğini belirtti.

Hulu vatana dönmekten memnuniyetini ifade ederken işlemlerinde hiçbir terslik yaşamadığını ifade etti.

http://www.caferider.com.tr/turkiyeye-kacan-milletvekili-geri-donup-teslim-oldu_h13166.html