27-09-2017 tarihinde eklendi
Türkiye ve Irak'tan ortak tatbikat
TSK tarafından Silopi/Habur bölgesinde icra edilmekte olan tatbikatın üçüncü safhasının 26 Eylül'de Irak Silahlı Kuvvetlerine bağlı birliklerin de katılımıyla yapılacağı bildirildi.

Irak Askerleri Tatbikat Alanında
 
ürk Silahlı Kuvvetleri’nin Şırnak’ta Habur Sınır Kapısı yakınlarında başlattığı tatbikata, Irak ordusuna bağlı askerler de dahil oldu. Türk ordusu ile Irak ordusu, IKBY’deki referandum sonrası ortak tatbikat kararı aldı. Dün gece uçakla Şerafettin Elçi Havalimanı’na inen Irak askerleri, askeri birlikte istirahate çekilmişti. İHA’nın haberine göre; Sabah saatlerinde 2 zırhlı midibüs ile konuşlandırıldıkları askeri birlikten alınan Irak askerleri, tatbikat alanına getirildi. TSK’dan dün yapılan açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 18 Eylül 2017 tarihinden itibaren Silopi Habur bölgesinde icra edilmekte olan tatbikatın üçüncü safhasına 26 Eylül 2017 tarihinde başlanacaktır. Tatbikatın bu safhası, bugün akşam saatlerinde bölgeye intikal eden Irak Silahlı Kuvvetlerine bağlı birlik/unsurların da katılımı ile birleşik olarak icra edilecektir” denilmişti. Bugünkü tatbikatla birlikte Habur’daki TSK tatbikatı 9. gününe girmiş oldu.
 
Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin 18 Eylül'de Silopi/Habur'da başlattığı tatbikata ilişkin bilgi verildi.
 
SINIRDA TANKLAR TOZU DUMANA KATTI!
 
Açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 18 Eylül 2017 tarihinden itibaren Silopi/Habur bölgesinde icra edilmekte olan tatbikatın üçüncü safhasına 26 Eylül 2017 tarihinde başlanacaktır. Tatbikatın bu safhası, bugün akşam saatlerinde bölgeye intikal eden Irak Silahlı Kuvvetlerine bağlı birlik/unsurların da katılımı ile birleşik olarak icra edilecektir." ifadeleri yer aldı.
 
 
IRAK SAVUNMA BAKANI: TÜRKİYE İLE IRAK ORTAK GENİŞ ÇAPLI, ASKERİ TATBİKAT BAŞLATTI
 
Irak Savunma Bakanlığının yazılı açıklamasında sözlerine yer verilen Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi, "Türkiye ile Irak sınırında, ortak geniş çaplı, askeri tatbikat başladı." ifadelerini kullandı.
 
Irak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Osman Ganimi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile 2 gün önce Ankara'da bir araya gelmişti.
 
http://www.caferider.com.tr/turkiye-ve-irak-tan-ortak-tatbikat_h20038.html