05-10-2017 tarihinde eklendi
CAFERİDER (Caferilik İnancını Tanıtma Araştırma ve Eğitim Derneği) tarafından Halkalı’da düzenlenen Evrensel Aşura Matem Merasimi’ne yurt içi ve yurt dışından yüz binlerce kişi katıldı.

İSTANBUL- 30 Eylül 2017- Cumartesi günü Peygamber Efendimiz’in (s.a.a) sevgili torunu İmam Hüseyin (a.s) ve 71 yâreni, Aşura Günü Kerbela’da şehit edilişlerinin 1378. yıl dönümünde törenlerle anıldı.
 
Cem Vakfı Genel Müdürü Hıdır Akbayır  Evrensel Aşura Matem Merasiminde yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “ Akbayır şunları söyledi: “Hz. Hüseyin, iyiliği emretmek ve kötülüğü yasaklamak için Medine'den çıkmıştır. Hz. Hüseyin'in gözünde hayat, iman ve cihattır.  Bilinçli ve özgür insan, zulme karşı savaşmakla yükümlüdür. O, Hz. Ali'nin ve Hz. Fatıma'nın oğludur; bütün sorumluluk sırtındadır, zulme karşı yürüyüşe geçmiştir, ölümden başka silahı yoktur. Ölümü, yüce değerler uğruna girişeceği cihatta kullanabileceği tek silah olarak seçen kimse şehittir.
 
Hz. Hüseyin çağının şahidi ve toplumun şehididir. Şehit tarihin kalbidir. Şahadetin en büyük mucizesi ise her kuşağa, yeni bir kendine inanma duygusu kazandırmasıdır. Kerbela'nın iki yönü vardır: biri kan, biri mesaj. Hz. Hüseyin ve yarenleri kan görevini yerine getirmiştir. İkinci görevi yerine getirme sorumluluğu da kardeşi Hz. Zeynep'in omuzlarına yüklenmiştir. Zeynep'in görevi şahadet çağrısını dünyaya duyurmaktır. Hz. Zeynep zulmün başkenti Şam'a gidip Yezit’in karşısında şunu haykırmıştır: “Soyumuza bu kadar yücelik ve büyüklüğü veren Allah'a şükürler olsun.” Ey bütün muhataplar, ey bu soya bağlı ve onunla sözleşmiş olanlar, Muhammed'in çağrısına inanmış olanlar; kendin düşün ve kendin seç. Hangi çağ, kuşak ve ülkede olursan ol; Kerbela şehitlerinin mesajını duy, onların “Ancak güzelce yaşayabilenler güzelce ölebilir.” sözünü duy. Ey tevhit mesajına, Kur-an'ın mesajına, Ali ve soyunun yoluna inanmış kimseler, ey daha sonra gelecek olan; Ehl-i Beyt'in mesajını duy.
 
 Bu ev halkı insanlara güzel yaşama sanatını da güzel ölme sanatını da öğretmiş bir soydur. Şehitlerimiz aramızda bulunuyor. Bilinçli ve diridirler. Davranış örneği olup örnek durumdadırlar. Hak ve batılın, insanın alın yazısının tanığıdırlar. Mesajı olmayan kan, tarihte dilsiz kalır. Eğer kan, mesajını bütün kuşaklara duyuramıyorsa işkenceci, şehidi dört duvar arasında tutsak bırakmış olur. Hz. Zeynep, Kerbela’nın bu mesajını tarihe aktararak gelecek kuşaklara ve bütün insanlara, Hz. Hüseyin'e ağlayan herkese, onun “Hayatı, iman ve cihattır.” mesajını haykırıyor. Saygılarımla efendim.” dedi.
http://www.caferider.com.tr/_h20050.html