05-10-2017 tarihinde eklendi
Türkiye ve İran cumhurbaşkanlarının ortak bildirisi
Türkiye ve İrancumhurbaşkanları yayınladıkları ortak bildiride, iki milletin dost ve kardeşlik bağlarına vurgu yaparak, siyasi iradenin iki ve bölgesel işbirliklerinin gelişmesi yönünde olduğunun altını çizdiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ruhani, söz konusu ortak bildiride, iki ülkenin stratejik işbirliği yüksek konseyinin İran ve Türkiye ilişkilerinin kalkınması yönündeki işbirliğinden memnuniyetlerini bildirirken iki ülke parlamentolar arası ilişkilerinin de gelişmesine vurgu yaptılar.
 
Bildiride, iki ülke arasında yıllık ticaret hacminin 30 milyar dolara çıkarılmasına vurgu yapılırken, bu konuda bankaların mali ve iktisadi işbirliklerin kolaylaştırılmasında büyük role sahip olduklarının altı çizildi.
 
Bildiride İran ve Türkiye’nin nükleer anlaşmanın çok yönlü diplomasinin başarılı olması açısından uluslararası meselelerin çözümünde bir model olabileceğine de dikkat çekildi.
 
İran ve Türkiye cumhurbaşkanları ortak bildiride, Irak Kürt Bölgesi Yönetiminin Irak’tan ayrılmayı içeren gayri meşru referandumun bir meşruiyetinin olmadığına temas edilirken, Irak’ın toprak bütünlüğü ve hakimiyetinin korunmasına destek verecekleri önemle vurgulandı.
 
Ruhani ve Erdoğan, Myanmarlı müslümanlar aleyhinde cinayeti ve orada yaşatılan insani faciayı kınarlarken,  Myanmar hükümetinden derhal  müslümanlara yönelik  şiddetten el çekmesini istediler.
 
İran ve Türkiye cumhurbaşkanları, Filistinlilerin Mescidi Aksa’ya girmelerini engellemeye yönelik her türlü girişimi kınarlarken Filistin halkının desteklenmesi çağrısında  bulundular ve uluslararası toplumdan  Filistin davasına destek vermeleri istendi.
http://www.caferider.com.tr/turkiye-ve-iran-cumhurbaskanlarinin-ortak-bildirisi_h20062.html