05-10-2017 tarihinde eklendi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei İle Görüştü
İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei dün akşam saatlerinde Türkiye Cumhurbaşkanı’nın kabul ettiği görüşmede; yabancı güçler ve Siyonist rejimin bölgede “yeni bir İsrail” kurmak istediğini belirtti, Irak Kürdistan bölgesinde düzenlenen referandumu bölgeye “ihanet” olarak niteledi.

İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei bu görüşmede; Doğu Asya, Myanmar ve Kuzey Afrika’ya kadar İslam dünyasının ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğuna işaret ederek, “Bu sorunlar karşısında İran ve Türkiye bir anlaşmaya vardıkları zaman o anlaşma kesinlikle başarıya ulaşacak ve hem iki ülkenin hem de İslam dünyasının yararına olacaktır” dedi.
 
İran ve Türkiye arasındaki ilişkilerin arttırılması gerektiğini vurgulayan İnkılap Rehberi Ayetullah Hamanei, “Maalesef büyük kapasitelere rağmen iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin seviyesinde artış yaşanmamıştır. Dolayısıyla bu hususta eskisinden daha çok çaba sarf edilmelidir” açıklamasında bulundu.
 
İran ve Türkiye’nin Astana sürecindeki işbirliği ve Suriye’deki durumun bu işbirliği sonucu iyileşmesinden memnuniyet duyduğunu belirten İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei, “Tabii ki IŞİD ve tekfirciler meselesi sadece bu şekilde sona ermeyecek ve bu bağlamda gerçek ve uzun vadeli bir plana ihtiyaç vardır” ifadelerini kullandı.
 
Irak Kürdistanı referandumunu bölgeye karşı bir ihanet ve tehdit olarak nitelendiren Ayetullah Hamenei, “İran ve Türkiye bu olay karşısında her türlü önlemleri almalı. Irak yönetiminin de bu konuda ciddiyetle aldığı kararları hayata geçirmesi gerekiyor” ifadesini kullandı.
 
İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei; İran ve Türkiye’nin bu meseleye (IKBY referandumu) karşı işbirliği yapması, fikir alışverişinde bulunması, ortak ve ciddi siyasi ve ekonomik kararlar almasının büyük önem taşıdığını kaydederek, “Amerika ve Batılı devletlerin bu konuya yönelik bakış açısı İran ve Türkiye’nin görüşüyle tamamen farklıdır. Amerika, İran ve Türkiye’ye karşı her zaman rahatsız edici bir aracı elinde tutmak ister. Dolayısıyla Amerika ve Avrupalıların yaklaşımlarına hiçbir şekilde güvenilmez” değerlendirmesini yaptı.
 
İran ve Türkiye’yi bölgedeki önemli meselelerden alıkoymak için düşmanların çok uğraştığını belirten İslam İnkılabı Rehberi, “Dış güçler ve özellikle de Siyonist Rejim’in ihtilaflar çıkarmak için bölgede “yeni bir İsrail” oluşturmaya çalıştığını ifade etti.
 
İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei, Irak Kürdistanı referandumuna ilişkin sözlerinin son bölümünde de “Bu meseleye karşı çıkmak için son olaylar karşısında uzun vadeli ve stratejik bir bakış açısından yola çıkarak ortak eylemler çerçevesinde acil ve ciddi kararların alınması gerekir” şeklinde konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu görüşmede, Irak Kürdistanı meselesinde Ankara ve Tahran’ın ortak ve eş zamanlı adımlar atmasının büyük önem arz ettiğini belirterek, “Güçlü ve inkar edilmez belgeler ve şüphelere göre Amerika ve İsrail IKBY konusunda anlaşmışlardır. Barzani, bu referandumu yapmakla affedilmeyecek bir karara imza attı” ifadelerini kullandı.
 
Irak Kürdistanı referandumunu tek bir İsrail’in tanıdığına işaret eden Erdoğan, “Irak’ın komşuları bunu kabul etmeyecek. Dolayısıyla IKBY yetkililerinin bundan sonra yolları yoktur ve bir adım daha atamayacaklar” açıklamasında bulundu.
 
Amerika, Fransa ve İsrail’in bölgedeki ülkeleri bölmeye çalışarak bu durumdan kendi çıkarları için faydalanmak istediklerini söyleyen Türkiye Cumhurbaşkanı, “Onlar, Suriye için aynı planı yürütmektedirler. İran ve Türkiye’nin bu konudaki ortak kararı oldukça önemlidir” dedi.
 
İran ve Türkiye arasındaki ilişkilerin 30 milyar dolara çıkarılmasını gerektiğini vurgulayan Erdoğan, “Henüz yapabileceğimiz çok işler vardır. Fakat bazıları Tahran-Ankara ilişkilerinin geliştirilmesinden rahatsızlık duyarak bu olumlu adımları engellemeye çalışacak” diye konuştu.
http://www.caferider.com.tr/cumhurbaskani-erdogan-islam-inkilabi-rehberi-ayetullah-hamanei-ile-gorustu_h20064.html