16-10-2017 tarihinde eklendi
İmam Zeynelabidin (as) şehadet yıldönümünde Zeynebiye'de anıldı
Dördüncü imamımız, İmam Zeynelabidin (as) şehadet yıldönümünde İslam dünyasınn dört bir yanında ve Zeynebiye'de anıldı.

Emevi halifesi Hişam'ın emriyle ve Velid b. Abd-ül Melik'in vasıtasıyla zehirlenip hicretin 95. yılında şehit edilen dördüncü imamımız Hz. Zeynel Abidin (as) şehadet yıldönümünde Zeynebiye'de anıldı.
 
15 Ekim Pazar günü akşam namazının ardından başlayan yas merasiminde Ehlibeyt alimlerimizden Ş. Ehed Talan gözyaşları içerisinde İmam'ın hayatını, Kerbela'dan sonraki yaşamını anlattı.
 
H.Molla İsa Salmanlı programın sonunda okuduğu mersiyeyle gözyaşlarına boğulan Zeynebiyeliler, gençlerin sinezenleriyle Aşura matemini birkez daha yaşadılar.
 
 
 
 
İmam Zeynelabidin (as)’ın Kısaca Hayatı
 
İmam Seccad ve Zeynelabidin lakaplarıyla tanınan Ali, İmam Hüseyin’in oğludur. Annesi de İran şahı Yezdgird’in kızıdır. İmam Hüseyin’in (a.s) dünyada kalan bir tek oğludur. Çünkü üç kardeşi Kerbela vakıasında şehit olmuştu. Bu da, ağır hastalığı nedeniyle savaşa kadir olmadığı için Kerbela’da bulunmasına rağmen canlı kaldı ve harem esirleriyle birlikte Şam’a gönderildi.
 
Esaret zamanı bittikten sonra Yezid kamuoyunu kendi lehine çevirmek için onu ihtiramla Medine’ye gönderdi. İkinci defa Emevi halifesi Abdulmelik’in emriyle yakalanıp zincirle Şam’a getirildi. Daha sonra yine Medine’ye gönderildi.
 
Dördüncü İmam Medine’ye döndükten sonra evinin köşesine çekilip ibadetle meşgul oldu. Ebu Hamza-i Sümali ve Ebu Halid-i Kabuli gibi özel kişilerden başka bir kimseyle görüşmezdi. Bunlar da o hazretten öğrendikleri eğitileri diğer kişilere aktarıyorlardı. Böylelikle Ehl-i Beyt mektebi çok genişledi, etkisi de beşinci imamın zamanında ortaya çıktı.
 
Bu imamın eserlerinden olan “Sahife-i Seccadiye” elli yedi dua içermektedir. Bu dualar en üstün ve dakik ilahi öğretileri içermiştir. Hatta “Al-i Muhammed’in Zeburu” adını almıştır.
 
İmam Seccad 37 yıl imamet ettikten sonra Emevi halifesi Hişam’ın emriyle ve Velid b. Abd-ül Melik’in vasıtasıyla zehirlenip Hicret’in 95. yılında şehit edildi.
 
 
http://www.caferider.com.tr/imam-zeynelabidin-as-sehadet-yildonumunde-zeynebiye-de-anildi_h20123.html