07-11-2017 tarihinde eklendi
BM’den Myanmar’a Çağrı: Müslümanlara Askeri Güç Kullanmayı Durdurun
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Myanmar hükümetine Arakan eyaletindeki Müslümanlara yönelik aşırı askeri gücü durdurması çağrısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi, yaklaşık 600 bin Müslümanın canlarını kurtarmak için Bangladeş’e kaçmasına neden olan aşırı askeri güç kullanımını durdurması yönünde Myanmar hükümetine çağrıda bulundu.
 
Konsey, Arakan Müslümanlarına uygulanan şiddete ilişkin raporlardan dolayı endişe duyulduğunu açıkladı. Konsey ayrıca, Myanmar hükümetinin hukukun üstünlüğünü sağlaması ve yükümlüklerini yerine getirmesi gerektiğini bildirdi. Konsey, Myanmar hükümetinden derhal insani yardımlara ve medya erişimine izin vermesini talep ederek, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’ten 30 gün içinde buradaki durumu rapor etmesini istedi.
 
BM, Arakan Müslümanlarının maruz kaldığı ve etnik temizlik olarak nitelendirdiği Myanmar’daki zulmü son 10 haftadır kınıyor ve durdurulması yönünde çağrıda bulunuyor. Myanmar hükümeti ise uluslararası toplumun tepkisine rağmen yaşanan zulmü reddediyor. Silahlı militanlarla mücadele ettiğini iddia eden Myanmar ordusunun saldırıları nedeniyle 25 Ağustos’tan bu yana en az 6 bin  Arakanlı Müslüman hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler raporuna göre 25 Ağustos’tan bu yana şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısı 600 bine ulaştı.
http://www.caferider.com.tr/bmden-myanmara-cagri--muslumanlara-askeri-guc-kullanmayi-durdurun_h20310.html