Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Yemen Savaşındaki Denklemler Değişti
Amerika ve Suudi rejim Yemen savaşını Arabistan toprakları yerine Yemen kıyılarında yönetmeye çalışsa da Berkan-2 Balistik füzesinin fırlatılması, Yemenliler için savaş seçenekleri dairesinin geniş olduğu mesajını verdi.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
09-02-2017 08:24 - 360 Okunma
Arabistan ve Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyonun Yemen topraklarındaki askeri hedeflerinin ağır darbe almasıyla ilgili medyada ve medya dışındaki sessizliği, Suudi koalisyonunun askeri bir düzensizlik ve stratejik bir karmaşa içerisinde olduğunu gösteriyor.
 
Arabistan’ın gelişmiş El-Medine destroyerinin Yemen sularında imha edilmesi ve Birleşik Arap Emirlikleri askerlerinin Zuqar adasında hedef alınması ve sonrasında Yemen’in Berkane2 füzesini başarılı bir şekilde fırlatması ve bu füzenin Arabistan’ın başkentine isabet etmesi gibi bütün bu askeri başarılar, Arabistan’ın savaşa endişe içerisinde devam etmesine ve kendilerini bu karmaşadan kurtarması için Amerika Başkanı Donald Trump’a yönelmesine neden oldu.
 
Arabistan’ın Fransız destroyerinin Kızıl Deniz’de imha edilmesinden birkaç gün sonra Amerika’nın USS Cole olarak bilinen destroyerinin Yemen kıyılarına gönderilmesi, Yemen savaşının yeni bir aşamaya girdiğini ve Yemen kıyılarının bir savaş meydanı haline geldiğini gösteriyor.
 
Amerika’nın Yemen savaşına katılmasının başka bir stratejisi olabilir. Amerika’nın casusluk uçakları Yemen semalarında Yemen topraklarını ve sularını anbean izlemektedir. Ama Amerikalılar bu eylemleriyle, Amerika ile doğrudan mücadele etmek isteyen Yemen halkının isteğini yerine getirdiğinin farkında değildir.
 
Yemen’in askeri uzmanları, Amerika’nın Yemen’e karşı yürütülen savaşın gidişatı konusunda kafa karışıklığı içerisinde olduğunu söylüyorlar.
 
Uzmanlar Amerikalıların ve Arabistanlıların savaşı Suudi toprakları yerine Yemen sahillerinde yönetmek istediğine inanıyorlar. Ama Berkane-2 balistik füzesinin Yemen tarafından fırlatılması, Amerika, Arabistan ve bölgesel müttefiklerine Yemenliler için savaş seçeneğinin açık olduğu mesajını verdi
 
Yemen Ordusu’nun ve Ensarullah’ın en önemli hedefi, belirli bir savaş ve stratejik alternatifler çerçevesinde bu hedeflere saldırı düzenlemektir.
 
Bu hedefler sadece Suudi kampları, sınırları ve Suudi merkezleri ile sınırlı değil, misliyle mukabele etme olarak yeni bir denklemin içine girmiştir. Yani eğer Yemen’de liman, havaalanı ya da mesela elektrik santrali hedef alınırsa, buna karşılık olarak düşmanın limanları, havaalanları ve elektrik santralleri de hedef alınacaktır.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
09-02-2017 08:24 - 360 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
23-10-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım