Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Yemenli Uzman: Yemen’deki İnsani Kriz Çok Vahim Durumda
Yemen merkezli Saldırıya Karşı Kültür Cephesi Başkanı, Tesnim’e yaptığı açıklamada; Yemen’deki insani krizi anlatarak, Yemen halkının durumunun kelimelerle açıklanmayacak kadar vahim olduğunu ve sözcüklerin bu ülkedeki insani krizden gerçek ve doğru bir tablo sunmaktan aciz olduğunu kaydetti.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
05-03-2018 10:58 - 115 Okunma

BM’nin eski Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled Şeyh Ahmed, görevinden ayrılmadan önce BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu son raporunda 2 milyonu aşkın Yemenlinin acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

Ayrıca savaşın sürdüğü için Yemen’de insani kriz daha da tırmanmıştır. Yemen’de vatandaşların yüzde 70’i yani yaklaşık 20 milyonu yardıma ihtiyaç duymaktadır. Kolera salgını da yayılmıştır ve yaklaşık bir milyon insanın bu hastalığa yakalandığını doğrulanmıştır.

Yemen Saldırıya Karşı Kültür Cephesi Başkanı İbtisam Mütevekkil, Tesnim’e Yemen’deki son surum ve insani krizi konuştu.

İbtisam bu röportajda şu ifadeleri kullandı: Yemen’e karşı saldırgan ülkelerin saldırıları ve ablukası üzerinden 3. yılını geride bırakıp, 4. yılına girmektedir. Bu saldırılar ve abluka uluslararası camianın eşliğinde ABD ve Suudi Arabistan’ın eliyle yapılıyor. Yemen’de insani durum çok kötü, resmi raporlara göre 2 milyon Yemenli acil insani yardıma muhtaç. Ancak aslında bu sayıyı kat kat arttırmak lazım. Savaşzade bu ülkenin ekonomisi tamamen dağılmış, memurlar aylardır maaş alamıyor. Saldırgan ülkeler, Yemen’e yönelik sıkı abluka ve kuşatma uygularken, BM ve diğer uluslararası örgütler hiçbir uygun tepki göstermiyor. Bugün Yemenliler eğer bombalama ve saldırılardan kurtulsa bile, açlık ve hastalıklardan kurtulamayacaklar. Saldırganlar koalisyonu son bir yılda, askeri alanda hiçbir başarı elde edemedikleri için ekonomiye yönelerek, halk için ekonomik alanı tamamen daralttılar. Yemen halkının durumunun kelimelerle açıklanmayacak kadar vahim ve sözcüklerin bu ülkedeki insani krizden gerçek ve doğru bir tablo sunmaktan acizdir.

Suudi Koalisyon’un Saldırıları Durdurulmalı

Yemen Saldırıya Karşı Kültür Cephesi Başkanı, Yemen’de savaşın son bulma yolları hakkında ise şöyle konuştu: Yemen’deki savaşın yegane son bulma yolu, Suudi koalisyon ve müttefiklerinin Yemen’e saldırılarının durdurulmasıdır. Her gün yapılan bombalamalar durmadığı sürece, iç savaşın son bulması ve siyasi sürece girilmesinden söz etmek mümkün değil. Ekonomik abluka ve kuşatma kalkmadan her türlü siyasi çözümden söz edemeyiz. Her gün çocuklar ve kadınlar bombalamalar altında ölüyor, abluka, ekonomik olarak halkı zor duruma sokmuşken asla Yemen krizi için çözüm bulunamaz. Suudi Arabistan ve müttefiklerinin Yemen’in iç işlerine müdahalesine son verilmesi, krizin çözüm için şarttır.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
05-03-2018 10:58 - 115 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
19-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım