Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Yüksek gerilim hattı çocuklarda lösemiyi 'artırmıyor'
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
11-02-2014 08:21 - 546 Okunma

  İngiltere'de yapılan bir araştırma, elektrik taşıyan yüksek gerilim hattı yakınlarında oturan çocuklarda lösemi riskinde artış görülmediğini ortaya koydu.

1962-2008 yılları arasında lösemi teşhisi konan 16.500 çocuğu inceleyen araştırmacılar, 1960 ve 70'lerde yüksek gerilim hatlarının altında yaşayanlarda lösemi riskinde artış olduğunu, ancak 1980'lerden itibaren böyle bir artış kaydedilmediğini belirtti.

Lösemi, çocuklarda görülen kanserlerin üçte birini oluşturuyor.

İngiltere'de 15 yaşından küçük çocuklarda her yıl 460 yeni lösemi vakası ortaya çıkıyor.

Oxford Üniversitesi'ne bağlı Çocuk Kanseri Araştırma Grubu tarafından yapılan araştırmada, incelenen 16.500 lösemili çocuğun verileri aynı bölgelerde doğmuş, fakat sağlıklı olan 20 bin çocuğun verileriyle kıyaslandı.
'Risk ihtimali'

Bu çalışmada, sözkonusu döneme ait tüm veriler incelendiğinde yüksek gerilim hattı yakınlarında yaşamanın artan bir risk oluşturmadığı görüldü.

Fakat araştırma on yıllık dönemlere ayrıldığında, 1960 ve 70'li yıllarda doğmuş olup da gerilim hattına 600 metre kadar yakında oturanlarda artan lösemi riski tespit edildi. Bu artışın 1980'lerden itibaren ise sözkonusu olmadığı görüldü.

Araştırmacılar bu bulguların, lösemi ile gerilim hatlarına yakın yaşama arasında doğrudan biyolojik bir bağlantı bulunmadığına dair güçlü bir veri sunduğunu ifade etti.

Araştırmayı yöneten Kathryn Bunch, bu araştırmanın aileler açısından rahatlatıcı olduğunu, fakat daha önceki yıllarda artan riske neyin yol açtığını açıklayıncaya kadar bazı durumlarda risk teşkil etme ihtimalini de tümüyle gözardı edemeyeceklerini söyledi.

İngiltere Kanser Vakfı'ndan Dr Julie Sharp ise gerilim hatlarının çocuklarda başta lösemi olmak üzere kanser riskini arttırdığı konusunda kaygıların bulunduğunu, fakat bu araştırma ile doğrudan bir bağlantı kurulmamasının aileleri rahatlattığını ifade etti.

Araştırmacılar geçmiş yıllarda gerilim hatlarına yakın oturan çocuklarda lösemi riskinin artmasına neyin neden olduğunu bilmediklerini ve bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
11-02-2014 08:21 - 546 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
20-11-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım