Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Zenginlik hapçı yapıyor
İşte en çok hap tüketilen ülkeler
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
22-11-2013 09:18 - 548 Okunma

 Gelişmiş ülkelerde ilaç tüketimi hızla artıyor. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı OECD’nin bir araştırmasına göre refah düzeyinin yüksek olduğu ülkelerde modern ve hızlı hayatın akışına ayak uydurabilmek için, başka antidepresan olmak üzere aşırı miktarda hap alınıyor. Raporda ilaç takviyesinin tıbben gerekli olup olmadığının tartışılabileceği belirtiliyor.

Dünyanın en gelişmiş 33 ülkesinde kronik hastalıklara karşı giderek artan miktarda ilaç tüketiliyor. 2000 yılında her bin kişiye günde 35 kronik rahatsızlık hapı düşerken, bu sayı 2011 yılında 56’ya çıkmış. Reçeteyle alınan ilaç sıralamasında Almanya, her bin kişiye günde 50 hap ile ortalamanın altında yer alıyor.

En çok hap tüketilen ülke, İzlanda. Bu ülkede her on kişiden biri depresyon ilacı alıyor. Son yıllarda OECD ülkelerinin hiçbirinde ilaç tüketiminin düşmediği kaydedilen sağlık raporunda antidepresan tüketiminin ülkelere göre farklı nedenlerden kaynaklandığı, örneğin İngiltere’de finans krizinin ardından depresyon tedavisi görenlerin arttığı belirtiliyor.

Antidepresan, hekimler tarafından genellikle korku ve sosyal fobi belirtilerine karşı yazılıyor. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın raporunda depresyon bağlantılı hastalıkların tedavisinin yoğunlaştığına dikkat çekilerek, her belirtide reçete yazılmasının endişe verici olduğuna yer veriliyor.

Yüksek kan şekeri için kullanılan ilaçlardaki artış da OECD tarafından kritik bulunuyor. Şeker ilacı tüketiminde Almanya bin kişide 83’lük oranla Finlandiya’nın hemen ardından geliyor ve 60 olan OECD ortalamasını bir hayli aşıyor. Bu hastalığın aşırı kiloyla yakından bağlantılı olduğuna dikkat çekilen raporda aşırı kilolular sıralamasında Almanya’nın diğer OECD ülkelerinden hissedilir farklılık göstermediği kaydediliyor.

Son 40 yılda OECD ülkelerindeki ortalama hayat süresinin hissedilir şekilde artarak 80’e çıktığı belirtilen rapora göre, bugün 65 yaşında olan bir kadının hayat beklentisi yaklaşık 21 yıl artarak 86’yı buluyor. Aynı yaştaki erkeklerin hayat beklentisi ise 17,6 yıl artıyor. Almanya’da 65’ini doldurmuş kadınlar ortalama 86,2, erkekler ise 83,2 yıl yaşıyor.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
22-11-2013 09:18 - 548 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
15-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım