Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Lübnanlı Sünni alim: Suud hanedanı bugüne kadar hep kötülükle anıldı
Lübnan’ın önde gelen Sünni alimlerinden Şeyh Mahir Hammud bu haftaki Cuma hutbesinde Lübnan’da yaşanan gelişmelere değindi.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
29-11-2017 07:13 - 128 Okunma
Lübnanlı Sünni alim: Gelinen noktada, 'Hizbullah, Suriye halkına karşı savaşıyor' diyenler özür dilemelidir!  
 
Lübnan’ın önde gelen Sünni alimlerinden Şeyh Mahir Hammud bu haftaki Cuma hutbesinde Lübnan’da yaşanan gelişmelere değindi.
 
Şeyh Mahir Hammud’un 24 Kasım 2017 tarihli Cuma hutbesi şöyle:
 
“Komplo sona erdi. Suud hanedanına muhalif olmamızın yanı sıra 90 seneden beri ortaya koydukları şüpheli tavırlar gereği şunu söylememiz gerekiyor: Evet, Suud hanedanı bugüne kadar hep kötülükle anıldı. Son 20 yılda müttefiki ya da düşmanı da olsa kurallara, geleneklere, değerlere önem vermeyerek ortaya koyduğu tavır Arap dünyasıyla ve uluslararası ilişkilerinin tarihinde unutulmayacaklar arasında yerini aldı.
 
Daha önceden de söylemiştik; bu komplo başarısızlıkla sonuçlanacaktı. Çünkü yalanın, kibrin, yolsuzluğun, şımarıklığın yanı sıra Amerika ve Siyonistlerle iş tutanların asla başarı elde edemeyecekleri herkes tarafından bilinen bir gerçekti.
 
Bugün önemli olan bu acı tecrübeden ders çıkarabilmemiz ve bu komplonun yenilgiyle sonuçlanmasının Lübnanlı bir grubun diğer bir gruba üstün geldiği şeklinde anlaşılmaması gerektiğini vurgulamamızdır. Lübnan halkının tümünün zaferi olan bu gelişme, yalnızca Hizbullah’ın, müttefiklerinin ve cumhurbaşkanının değil, aynı zamanda Başbakan Saad Hariri’nin, hükümetinin ve bu süreçte pozitif rol oynayan tüm Lübnanlı grupların da zaferidir.
 
Krizin tamamıyla çözüme kavuşmadığı göz önünde bulundurulduğunda bazı noktalara vurgu yapmamız gerektiğini ifade etmeliyiz:
 
1-Lübnan’ın çeşitlilik, ötekini kabul etme esası üzerine kurulu olduğunu görenler bir şekilde bunu yıkabilecekleri ya da zayıflatabilecekleri zannına kapılarak yanıldılar.
 
2-Direniş hala direnişçi rolünü koruyor; Lübnan’ın da hala direnişe ihtiyacı var. Direniş olmadan hükümetin kurulması ya da bu vatanın inşa edilmesi mümkün olamazdı.
 
3-Direnişin ve Hizbullah’ın Suriye’de bulunması en başta Lübnan için zaruretti. Bu yüzden yalan yanlış söylemler geliştiren, “Hizbullah Suriye halkına karşı savaşıyor” diyen herkesin bu söylemlerinden geri adım atması, halktan özür dilemesi gerekmektedir.
 
4-Trump dahi bu sürecin sonunda bedel ödeyecek. Çünkü o da son süreçte Amerika’daki anayasa kurumları eliyle değil, bizzat kendisi bu komplonun üzerini örttü.
 
5-Evet, Seyyid Hasan Nasrallah’ın da dediği gibi, direniş Yemen’e tek bir silah dahi göndermedi. Ancak bir yandan Suud havalimanına düşen ve tek bir kişiye dahi zarar vermeyen bir füzeyi konuşurken, bir yandan Yemen halkının maruz bırakıldığı soykırım karşısında sessiz kalmak, Yemen’in yerle bir edilmesine ses çıkarmamak ne İslam’a, ne mantığa, ne de insani değerlere uygun değildir. Denildiği gibi Ensarullah İran’ın projesi olsa bile bu böyledir.
 
Ensarullah Hareketi, Yemen’de hitap ettikleri kitle ve kontrol ettikleri bölgeler üzerinden açıkça Yemen’de çoğunluğun temsilcisi olduklarını, düşmanlarının ise hiçbir şeyin temsilcisi olmadıklarını ortaya koydular.
 
6-Kesin olan bir şey var ki, Lübnan’ı hedef alan komplo başarısızlıkla sonuçlandı. Ancak yeni isimler ve şekillerle yeni komploların gelmesi muhtemeldir. AllahuTeala’nın önceki komplolarda olduğu gibi bu komploları da başarısızlığa uğratacağına iman ediyoruz. “Onlar tuzak kurdular. Oysa Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır.” (Enfal:30)”
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
29-11-2017 07:13 - 128 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
20-10-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım