Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
ABD'den IKYB'ye: Bağımsızlık referandumunu 'iptal' edin
Beyaz Saray, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de bağımsızlık referandumu yapma kararını desteklemediğini ve 'referandumun iptal edilmesi' çağrısında bulunduğunu açıkladı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
16-09-2017 08:37 - 141 Okunma
Beyaz Saray IKYB'ye 'referandumun iptal edilmesi' çağrısında bulundu.
 
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de gerçekleştirmeyi planladığı bağımsızlık referandumuna ilişkin Beyaz Saray'dan açıklama yapıldı.
 
 Açıklamada, Washington yönetiminin IKBY'nin bağımsızlık referandumu yapma kararını desteklemediği ve 'referandumun iptal edilmesi' çağrısında bulunduğu belirtildi.
 
 Referandum kararının IŞİD ile mücadeleyi sekteye uğrattığı vurgulanan açıklamada, Kürt liderlere referandumun iptal edilmesi ve merkezi Bağdat hükümeti ile ciddi ve istikrarlı müzakerelere girilmesi çağrısında bulunuldu.
 
 ​'TARTIŞMALI BÖLGELER' VURGUSU
 
 Öte yandan açıklamada, aralarında Kerkük gibi şehirlerin de yer aldığı 'tartışmalı bölgeler'e da değinilerek, "Tartışmalı bölgeleri kapsayan bir referandum düzenlemek provakatif ve istikrarsızlığı arttırıcı bir eylem olacaktır" ifadesi yer aldı.
 
 ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert'in yayınladığı açıklama şöyle: "Amerika Kürt Bölgesel yönetiminin bu ay sonunda bir referandaum yapma niyetine destek vermemektedir. ABD, Kürt Bölgesel Hükümeti liderlerine, referandumun IŞİD'i yenmek ve özgürleşmiş alanları istikrara kavuşturma çabalarına zarar vereceğini defalarca vurguladı. Tartışmalı olan bölgeleri kapsayan bir referandum düzenlemek provakatif ve istikrarsızlığı arttırıcı bir eylem olacaktır. Bu sebeple Kürt Bölgesel yönetimini referandum kararından geri dönmeye ve Bağdat ile ciddi ve sürdürülebilir bir diyaloğa başlama çağrısı yapıyoruz, ki Amerika yönetimi bu konuda yardıma hazır olduğunu da defalarca ifade etmiştir."
 
 'ERTELENSİN' POZİSYONUNDAN 'İPTAL EDİLSİN' POZİSYONUNA GEÇİŞ
 
 ABD yönetimi, uzunca bir süredir referandumun ertelenmesi talebini dile getirirken, Beyaz Saray'ın ilk kez referandumun iptal edilmesi çağrısında bulunması ise dikkatlerden kaçmadı. ABD Başkanı Donald Trump'ın IŞİD Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, önceki gün Irak'ın Süleymaniye kentinde IKBY yetkilileriyle yaptığı görüşmede, 25 Eylül'de yapılmak istenen referandumun IKBY Meclisi tarafından ertelenmesini talep etmişti.
 
 ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da ağustos ayında IKBY Başkanı Mesut Barzani'den referandumun ertelenmesini istemiş, bu talep ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert tarafından da birçok basın brifinginde gündeme getirilmişti.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
16-09-2017 08:37 - 141 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
13-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım