Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Al-i Halife İsrail Karşıtı Vaazları Yasakladı
Bahreyn kralı, İsrail’e karşı Arap ülkelerince yaptırım kararını açık şekilde kınamasının ardından bu kez Bahreyn yöneticileri, cami imamlarına İsrail karşıtı vaaz vermeyi yasakladı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
27-09-2017 09:07 - 121 Okunma
Al-i Halife Kralı Hemad Bin İsa Al-i Halife, İsrail’e karşı Arap yaptırımını net olarak kınamasından sonra, Bahreyn yöneticileri de cami imamlarına İsrail aleyhinde konuşma yapmaktan kaçınmaları gerektiği talimatını verdi.
 
Bahreyn er-Rifa kentindeki cami imamlarının birinden naklen Middle East sitesi, Manama yönetiminin cami imamlarını Tel-Aliv aleyhinde vaaz vermelerini yasakladığını ifşa etti.
 
Bahreyn’in İsrail İle İlişkilerin Normalleşebilir
 
Bu arada Bahreynli yetkililer, bir yıla kadar İsrail ile ilişkilerinin resmi olarak normalleşebileceğini düşünüyorlar. Yaşanan gelişmeler ve izlenimler, Manama’nın İsrail ile karşı düşmanlığına son verdiğini gösteriyor nitekim İsrail futbol federasyonu yetkilileri geçtiğimiz aylarda Bahreyn’e ziyaret düzenlediler.
 
Gelinen noktada ise, Bahreyn ile İsrail bakanlar düzeyinde görüşmeye ve ticarete başlamaya çalışıyorlar. Ancak bu süreç diplomatik temsilciliklerinin açılmasına kadar ilerlememiştir.
 
Bu bağlamda Batılı bir kaynak Middle East’e yaptığı açıklamada, Bahreyn’de İsrail’in elçilik açmasını beklemediğini, ancak ekonomi ve maliye bakanları ve yetkililerinin resmi ziyaretlerine tanıklık edebileceklerini ifade etti.
 
Al-i Halife İsrail’i Tehdit Görmüyor
 
Bahreynli bir yetkili de Middle East’e yaptığı açıklamada, İsrail ile ilişki kurmanın zor olmayacağını zira İsrail’in Bahreyn için tehdit olmadığını ve güvenliğini tehdit etmediğini, ancak İran’ın bunu yaptığını ileri sürdü.
 
Bu arada İsrail’in önde gelen hahamlarından Marfen Hir son sıralarda Bahreyn Kralı Hemad bin İsa Al-i Halife ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada; bu görüşmede Bahreyn kralının İsrail’in Arap ülkelerince boykot edilmesine karşı olduğunu ilan ederek, kendi vatandaşlarına işgal topraklarına serbest şekilde seyahat izni vermek istediğini belirttiğini kaydetti.
 
İsrail İle Normalleşme Bahreyn’de Durumu Kötüleştirir
 
Bahreyn’in İsrail ile ilişkilerini normalleştirmesi, halk ile rejimin karşı karşıya geldiği bu ülkedeki gerilim ve tansiyonu daha da arttırabilir.
 
Bu arada, Fars Körfezi kıyısındaki bazı Arap ülkelerinin İsrail ile gizli ilişkileri olduğunu da unutmamak gerekiyor.
 
İsrail’in Bahreyn İle Ticari Anlaşmaları Açığa Çıktı
 
Bahreynli bir diplomat, İsrail ile Bahreyn’in üst düzey yetkilileri arasında toplumda etkin şahsiyet ve mezhebi isimler ve tüccar arasında görüşme yapılması gündemiyle temas yürütülmekte olduğunu, bu adımların ardından ikili ticaret anlaşmalarının resmen ilan edileceğini duyuru.
 
İsrail gazeteleri de, Al-i Halife yöneticilerinin bu rejime karşı tutumu hakkında ise; “Bahreyn kralı İsrail’e karşı Arap yaptırımı kınadı” diye yazdı.
 
Bahreyn rejimi Siyonist rejim ile ilişkilerini normalleştirmeye çalışırken, Bahreyn halkı bunu reddediyor, nitekim sosyal paylaşım sayfaları üzerinden Bahreynliler, Manama yöneticilerinin İsrail’e karşı yaklaşımından öfkeli olduklarını duyurmuşlardır.
 
Al-i Halife’nin Normalleşme Çabaları
 
Halkın karşı olmasına rağmen Al-i Halife, İsrail ile ilişki kurmakta diretiyor ve bu rejim ile ilişkileri normalleştirmeyi Bahreynliler için sıradan bir durummuş gibi göstermeye çalışıyor.
 
Ve Al-i Halife rejiminin cami imamlarına yeni talimatıyla ilgili olarak şunu sormak gerekiyor; Acaba Al-i Halife’nin tutumuna karşı olan Bahreyn’deki cami imamları, rejim yöneticilerinin talimatını dinleyecekler mi?
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
27-09-2017 09:07 - 121 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
15-10-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım