Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Arabistan’lı Aktivistlerden “Şehit Ayetullah Nemr’i Unutmayacağız” Kampanyası
Arabistanlı bazı aktivistler bu ülkenin şehit din adamı Ayetullah Şeyh Namr Bakır el’ Nemr’e destek vermek amacıyla twitter sayfalarında “Nemr’i unutmayacağız” hashtagı ile yeni bir kampanya başlattı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
24-08-2017 08:28 - 124 Okunma
Arabistanlı aktivistler hashtag “Nemr’i unutmayacağız” kampanyası çerçevesinde diğer aktivistleri ve   el’Namr’ın hamilerini bu kampanyaya katılmaya davet etti.
 
Şeyh Nemr Bakır el’Namr Temmuz 2012’de ve Şubat 2011 tarihinde Arabistan’ın doğusunda şii nüfusun yoğunlukta yaşadığı Katif kentinde başlayan geniş çaplı itirazların ve protesto eylemlerinin ardından gözaltına alındı. Şeyh Namr Bakır el’Nemr, 15 Ekim 2015 tahirinde Suud rejiminin ceza mahkemesi tarafından milli güvenliğe karşı eylem yapmak ve muharebe gibi mesnetsiz suçlamalarla yargılandı ve sonunda kılıçla idam ve halkın gözü önünde çarmıha gerilme cezasına çarptırıldı.
 
Şeyh Nemr Bakır el’Nemr’in idam cezası, çoğu terörist olmakla suçlanarak mahkum edilen 46 mahkumla birlikte 2 Ocak 2016 tarihinde infaz edildi, ancak bu cinayet bölge milletlerinin sert tepkisi ile karşılanarak şiddetle kınandı.
 
Bahreynli insan hakları uzmanı Bakır Derviş konu ile ilgili yaptığı değerlendirmesinde şöyle dedi: Şeyh Namr Bakır Namr’ın şehadet meselesi uluslararası camia için büyük bir sınav niteliğindeydi, ama maalesef uluslararası camia Ayetullah Nemr’in idam cezasını önlemekte başarısız oldu ve Suud rejimini bu cinayetinden ötürü mükafatlandırdı.
 
Bu arada halk düşmanı Suud rejiminin başta şii müslümanlar olmak üzere Arabistan halkına karşı baskıları her geçen gün daha da arttığı ve bu rejimin güvenlik güçleri ülkenin doğusunda nüfusunun kahir çoğunluğu şii müslümanlardan oluşan halka karşı en şiddetli saldırıları gündemlerine aldıkları belirtilmelidir.
 
Ancak Arabistan kamuoyunun Suud rejiminin Şeyh Nemr Bakır el’ Nemr’ı infaz etme cinayetine gösterdiği tepki, bu rejimin bu tür cinayetleri Arabistan halkının Suud rejimine yönelik itirazlarını bastıramadığı gibi, her geçen gün daha da yayılacak şekilde devam ettiğini, hatta sanal ortama bile yayıldığını ortaya koyuyor.
 
Gerçekte Arabistan’da her ne kadar Suud hanedanı muhaliflerine karşı uygulamalarını şiddetlendiriyorsa, Arabistan toplumunda adalettalepliğe yönelik isteklerin daha da genişlediği anlaşılıyor. Bu durum aynı zamanda Suud rejimi baskı ve şiddet politikalarını arttırarak ne Arabistan halkını, ne de bu ülkede başlayan kıyamın liderlerini susturabildiğini gösteriyor. Nitekim şehit Şeyh Namr Bakır el’Namr da Suud rejiminin zindanlarında canı pahasına direnişini sürdürdü.
 
Her halükarda Arabistan halkının muhalefetleri ve protesto eylemleri ve hükümet karşıtı kıyamının devam etmesi, bu insanların başlattıkları kıyamın hedeflerine ulaşmakta kararlı olduklarını yansıtıyor. Arabistan halkı bu ülkeye hakim olan despot rejimin devrilmesini ve yerine demokrasiye dayalı bir nizamın gelmesini istiyor.
 
Lübnanlı hukuk aktivistlerinden Ali Raslan ise bu konuda şöyle diyor: Şehit Şeyh Namr Bakır el’Namr’ın şehadetinin üzerinden yaklaşık bir buçuk yıl geçtiği bir sırada onun namı ve yadının her yerde olduğunu görmekteyiz. Şeyh Namr’ın tefrika karşıtı eğilimi ve zulme karşı mücadele anlayışı cani rejimleri derinden panikletmişti.
 
Gerçekte Arabistan halkının Suud rejiminin şiddete dayalı uygulamaları ve Arabistanlı seçkin şii alim Ayetullah Namr Bakır el’ Namr’ı sırf Suud rejimini açıkça eleştirmesi ve Arabistan’da eşitlik, özgürlük ve reform istemesi suçundan idam ederek şehit etmesi gibi uygulamalarına yönelik öfke ve itirazlarının devam etmesi Arabistan halkının despot Suud rejimine karşı direnişte ciddiyet ve kararlılığını sürdürdüğünü ortaya koyuyor. Ancak ne var ki bu sürecin pratikte Suud hanedanının en korkulu kâbusuna dönüştüğü anlaşılıyor.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
24-08-2017 08:28 - 124 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
16-10-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım