Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Bin 476 çocuk Yemen'de "savaşçı"
BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Shamdasani "Tüm taraflara çocukların silahlı çatışmalarda kullanılmak üzere askere alınmasının uluslararası insan hakları hukukuna göre kesinlikle yasaklandığını hatırlatıyor, bu çocukların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz" dedi
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
01-03-2017 08:50 - 178 Okunma
Birleşmiş Milletler (BM), Yemen'de 2 yıldan bu yana devam eden iç savaşta bin 476 çocuğun "savaşçı" olarak kullanıldığını ve bin 490 çocuğun da çatışmalarda hayatını kaybettiğini açıkladı.
 
BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, BM Cenevre Ofisinde düzenlenen basın toplantısında Yemen'de Husilere bağlı halk komitelerince silahlı çatışmalarda kullanılmak üzere çocuk savaşçıların kullanıldığı yönünde sayısız ihbar aldıklarını belirtti.
 
Geçen hafta çocukların ailelerinin bilgisi dışında askere alındıklarına dair yeni bilgiler edindiklerini dile getiren Shamdasani, 18 yaş altındaki çocukların para ya da toplumsal statü vaadiyle kandırıldıktan sonra savaşa katıldıklarını söyledi.
 
Shamdasani, BM'nin Yemen'de iç savaşın başladığı Mart 2015'ten 31 Ocak 2017'ye kadar bin 476 çocuğun çatışmalarda çocuk asker olarak kullanıldığını teyit ettiğini bildirdi.
 
Söz konusu rakamın çok daha yüksek olduğunu düşündüklerini aktaran Shamdasani, ailelerin misilleme korkusuyla konuşamadıklarına dikkat çekti.
 
Sözcü Shamdasani, 15 yaş altındaki çocukların savaştırılmasının savaş suçu teşkil edebileceği uyarısında bulunarak, "Tüm taraflara çocukların silahlı çatışmalarda kullanılmak üzere askere alınmasının uluslararası insan hakları hukukuna göre kesinlikle yasaklandığını hatırlatıyor, bu çocukların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz." diye konuştu.
 
UNICEF Sözcüsü Christophe Boulierac da yaptığı açıklamada, Yemen'de iç savaşın başladığı günden bu yana bin 490 çocuğun yaşamını yitirdiğini, milyonlarca çocuğun da açlık tehdidi altında yaşadığını ifade etti.
 
BM'ye göre, Yemen'de iç savaş nedeniyle Mart 2015-23 Şubat 2017 tarihlerinde 4 bin 667 sivil hayatını kaybetti, 8 bin 180 kişi de yaralandı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
01-03-2017 08:50 - 178 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
20-11-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım