Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Diş ipi çürümeyi önler mi?
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
05-12-2014 07:33 - 1105 Okunma

  Diş ipi diş çürümesini önler mi? Claudia Hammond, bu soruya net yanıt vermemizi sağlayacak verilere sahip olmadığımızı söylüyor.

Diş hekimine gittiğinizde size sorulan sorulardan biri “Dişlerinizi iple de temizliyor musunuz?” sorusudur. Dişlerimizi günde iki kere fırçalamanın yanı sıra diş ipiyle temizlememiz tavsiye edilir. Peki, bunun yararları konusunda elimizde net bilgi var mı?

Dişleri iple temizlemenin diş plağı oluşumunu engelleyerek çürüme ve damak hastalıkları riskini azalttığı düşünülüyor. Dişlerimizde, yediğimiz karbonhidratlardan beslenen bakterilerin oluşturduğu yapışkan tabakaya plak adı veriliyor. Bu bakteriler çoğalınca diş yüzeyini aşındırıp çürümeye yol açıyor.

Plak temizlenmeden bırakılırsa diş etlerinin sık sık kanamasına neden olan diş eti iltihabına neden olur. Norveç’te erkekler üzerinde yapılan 26 yıllık bir araştırmada, diş eti iltihabının dişlerde dökülme riskini 46 kat artırdığı görülmüştür.

Dişler arasında kalan ulaşılması zor bölgeler iyi temizlenmediği için tek başına diş fırçasının plak sorununu çözmediği biliniyor. Bu bölgeleri diş ipiyle temizleme fikri ise 1815’e kadar gidiyor. New Orleanslı diş doktoru Levi Spear Parmly, dişler arasında kalan bölgelerin ipek iplik kullanarak temizlenebileceğini söylüyor.

Diş ipini kullanan sadece insanlar da değil. Tayland’da bir Budist tapınağında uzun kuyruklu makak şebeklerinin insan saçı ya da kendi tüylerini kullanarak dişlerinin arasını temizlediği görülmüştür. (Bu görüntülerin olduğu sayfaya gitmek için bağlantıya tıklayın.)
Veri azlığı

Diş ipinin plak oranını düşürdüğüne dair çok sayıda araştırma var; fakat ipin düş çürümesi ve diş eti iltihabı riskini azalttığına dair net veri yok.

Çocuklarda diş ipi kullanımı ile ilgili araştırmalarda ipin çürüme riskini azalttığı görülmüştür; fakat aynı sonucu yetişkinlerde ortaya çıkarmak kolay değil. Bu alandaki araştırmalar 2012’de Cochrane Collaboration adlı kuruluş tarafından incelenmiş, fakat çoğu ABD’de olmak üzere sadece 12 araştırmanın verileri çok da etkileyici bulunmamıştır. İp kullanımının plak oluşumunu az miktarda azalttığı görülmüşse de, “diş fırçalamaya ek olarak diş ipi kullanmak yararlıdır” gibi bir savı destekleyecek net bir sonuca varan uzun erimli araştırmalara rastlanmamıştır.

Diş eti iltihabı ile ilgili veriler ise daha fazla bilgi içeriyor. Diş ipi bu riski sadece yüzde 8 civarında azaltıyor. Bu alandaki araştırmalar 2008’de incelendiğinde ise düzenli ip kullanımının herhangi bir yararı olduğuna dair olumlu bulgulara rastlanmadığı belirtilmişti.

Bu konudaki veriler net olmasa da diş ipinin yararlı olduğu ihtimali dişleri düzenli olarak iple temizlemek için yeterli neden değil mi diye soranlar da var. Fakat diş ipinin doğru kullanılmaması yüzünden diş etlerine zarar verilmesi de söz konusu. Bu kişiler bir süre sonra doğru kullanmayı öğreniyor olsa da.

Diş etinin yararını kanıtlayacak araştırmalar yapılıncaya dek dişlerini iple temizlemeye devam etmek isteyenlere hiç değilse bu işi doğru yapmayı öğrenmeleri tavsiye ediliyor.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
05-12-2014 07:33 - 1105 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
18-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım