Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Ehl-i Beyt’e adanan bir ömür... Ş. Hamit Turan son yolculuğuna uğurlanıyor
-Türkiye’deki Ehl-i Beyt âlimlerinin öncülerinden Hüccetü’l-İslam ve’l-Müslimin Hacı Hamit Turan hakkın davetine icabet etti. Merhum için 12 Şubat Pazar günü Zeynebiye’de tören düzenlenecek.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
12-02-2017 10:49 - 547 Okunma
EİSTANBUL 10.02.2017- Türkiye’deki Ehl-i Beyt âlimlerinin öncülerinden Hüccetü’l-İslam ve’l-Müslimin Hacı Hamit Turan hakkın davetine icabet etmiştir.
 
Ehl-i Beyt Mektebi’nin İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’ye duyurulmasında eşsiz katkıları olan Turan, 5 Eylül 2015’teki by-pass ameliyatı sonrası yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyordu.
Zeynebiye başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışından tüm sevenlerini üzüntüye boğan haberin açıklanmasıyla çeşitli kurum ve kuruluşlar taziye mesajı yayınladı.
 
Dünya Caferi Âlimler Birliği (CABİR) ve Ehl-i Beyt Âlimler Birliği (EHLADER)  mesajlarında Turan’a rahmet dilerken, sevenlerine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır temennisinde bulundu.
Açıklamalarda merhum Turan’ın, Ehl-i Beyt Mektebi ve Zeynebiye Hareketi için yaptığı hizmetler takdirle anıldı.
 
Turan’ın ömrünü Ehl-i Beyt Mektebi yolunda geçirdiğine değinilen açıklamada, özellikle Aşura merasimleriyle İmam Hüseyin’in (a.s) tüm ülkede daha iyi tanınması için büyük çabalar gösterdiği ifade edildi.
Necef-ül Eşref, Kum ve Tebriz’de yıllar süren ilim tahsilinin ardından Türkiye’ye dönen Turan,  İstanbul başta olmak üzere birçok kentte cami ve eğitim kurumlarının hizmete açılmasında öncülük etti.
Dava arkadaşı Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz ile birlikte Zeynebiye Hareketi’ni başlatan ve Zeynebiye Camisini hizmete açılmasında öncülük eden Turan, ilmi faaliyetlerini ve hizmetini yıllarca bu camide sürdürdü.
 
CABİR’in kurucu başkanı da olan Turan, Arapça ve Farsça’ya vakıftı.
66 yıla büyük başarı ve hizmetler sığdıran Turan için 12 Şubat Pazar günü Zeynebiye’de cenaze töreni düzenlenecek.
Merhum öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Kanarya Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
 
Merhum Hüccet'ül İslam Hamit Turan'ın Özgeçmişi
 
Turan, 1951'de Iğdır'da dünyaya geldi. Mütedeyyin bir ailenin evladı olan Turan, küçük yaşlarda Kur’an-ı Kerim okumaya merak sardı. Köylerinde okunan dini kitaplara olan ilgisi fark edilen Turan köy camii imamından Kur’an ve temel din dersleri aldı.
Türkiye’de Caferi din alimi yetiştirmenin mümkün olmadığı yıllarda dini ilimler tahsili için İran'a gitti.
 
Eğitim Hayatı
Turan, 17 yaşında ailesi ve akrabalarının desteğiyle dini ilimler tahsili için İran’ın Tebriz şehrine gitti. Tebriz’in meşhur ve köklü Talibiye Medresesi’nde eğitime başlayan Turan, ilk 6 aylık döneme Farsça'yı da öğrendi.
Şah rejimi zamanında kendisine oturum izni verilmeyen Turan, İran’dan ayrılmak zorunda kaldı. Turan eğitimine devam etmek için Irak’a gitti ve buradaki Necef’ül Eşref İlim Havzası’na katıldı. Buradaki Camiatun Necef ed Diniyye Medresesi’nde dini ilimler tahsiline başladı.
 
Necef’ül Eşref Yılları: (1968-1974)
 Camiatun Necef ed Diniyye Medresesi’ndeki 3 yılın ardından Darul Hikme Medresesi’nde de 3 yıl ilim tahsil etti.
Eğitim hayatı boyunca sarf, nahv, mantık, tarih, felsefe, usul, fıkıh ve ahlak dersleri alan Turan 2. yabancı dili Arapça’yı da bu süre zarfında öğrendi.
 
Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz ile Tanışması:
Camiatun Necef Medresesi’ne girdikten 3 ay sonra, gelecekte Türkiye Caferileri lideri olacak olan Selahattin Özgündüz ile burada tanıştı. Yetenek ve düşünce yapılarının yanı sıra ilime bakış açıları fazlasıyla örtüşen Turan ve Özgündüz tahsillerini birlikte sürdürmeye ve Türkiye’ye döndükten sonra da dini faaliyetlerini birlikte yürütmeye karar verdiler.
Genel derslere katılmaktan ziyade özel üstadlardan ders almayı tercih ederek kısa zamanda çok mesafe kat etmeyi başardılar.
Camiatun Necef ed Diniyye Medresesi’nin Genel Müdürü Merhum Ayetullah Seyyid Muhammed Kelanter, Türkiye şartlarını göz önünde bulundurarak bu iki gözde öğrencilerinin derslerine, eğitimlerine özel destek verip, onları daima el üstünde tuttu.
 
Hasanul Bekr döneminde Irak’ta bulunan Turan, 3 yılın ardından giderek gerginleşen siyasi ortam nedeniyle Necef’in banliyösünde bulunan Camiatun Necef ed Diniyye Medresesi’nden ayrılarak diğer Türkiye talebelerinin eğitim aldığı ve Hz. Ali’nin (a.s) türbesinin hemen yakınında yer alan Dar’ul Hikme Medresesi’ne intikal etti.
3 yıl da burada eğitim gördükten sonra askerlik çağı gelen Turan, pasaport süresinde sıkıntı yaşaması nedeniyle Türkiye’ye döndü.
 
Türkiye’ye Dönüşü:
Baas Partisi’nin iktidarda olduğu, Hasanul Bekr’in Devlet Başkanı, Saddam'ın Genel Kurmay Başkanı olduğu yıllarda Irak’ta olan Turan, zamanın en büyük dini merciileri olan Ayetullah El Uzma Seyyid Muhsin Tabatabai El Hekim, Ayetullah El Uzma Seyyid Ebul Kasım Hoi, Ayetullah El Uzma Seyyid Ruhullah Humeyni, Ayetullah El Uzma Seyyid Abdullah Şirazi gibi taklit mercilerini görerek onların huzurlarından feyzlendi. Ayrıca, Ayetullah El Uzma Seyyid Muhammed Müfti Şia, Ayetullah Seyyid İbrahim Zencani, Ayetullah Şeyh Ali Al-i İshak, Şeyh Ali Sabıqi ve bir çok üstaddan dersler aldı.
Türkiye’ye döndükten sonra Aralık İlçesi Merkez Camii’ne yerleşen Turan ilçe ve çevre köylere hizmet vermeye başladı. 
1975 yılında ise vatani görevini yapmak üzere askere gitti. 20 ay askerlikten sonra 1976’da terhis olarak yine Aralık ilçesi’nde dini hizmetine devam etti.
 
Zeynebiye Yılları:
1975-1976 yılları arasında Turan’ın yerine Aralık’ta hizmet veren Selahattin Özgündüz, Aralık’ın kerpiçten yapılan ve bir hayli yıpranmış olan camisinin yerine taş yapı bir camii inşa etti.
Turan’ın askerden dönmesi üzere Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinden davet alan Selahattin Özgündüz, zamanın en büyük dini otoritesi olan Hacı Şeyh Muhammed Ulusoy’un emri ile Taşlıçay’a intikal etti. Burada kısa zamanda büyük başarılar elde eden Özgündüz bir kitap bastırmak üzere geldiği İstanbul’a yerleşme kararı aldı. Ve 1978’de Zeynebiye Camii temeli Selahattin Özgündüz önderliğinde atıldı.
 
Turan, 1978’de İstanbul’da kendisini hissettiren Zeynebiye hareketinin Halkalı’daki çalışmalarına katılmak için zaman zaman buraya gelerek faaliyette bulunuyordu. 1981’de Selahattin Özgündüz’ün askere gitmesi üzere Turan, alimsiz kalan Zeynebiye Camii’ne davet edildi. Aralık’tan ayrılarak İstanbul’a yerleşen Turan, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz ve Zeynebiye hareketine gönül veren Caferi alimler ile birlikte gerek İstanbul’da, gerekse İstanbul dışında dini faaliyetler göstererek bir çok caminin inşasında etkin rol aldı.
 
Zeynebiye hareketine bağlı kurum ve kuruluşların organizesinde aktif görevlerde bulunan Turan, son olarak Caferi toplumuna öncülük eden ve bünyesinde Caferi alimleri barındıran Dünya Caferi Alimler Birliği Kurucu Başkanlığı’nı yaptı Bu kurumun ilk kongresinde bulunduğu görevi Bağcılar İmam Ali Camii İmamı Hasan Karabulut’a devretti.
 
2009 yılında temeli atılan Avrupa’nın en büyük inanç ve kültür merkezi unvanını taşıyan Zeynebiye Camii Kültür Merkezi’nin hizmete girmesi için çalışmalarını sürdüren Turan, Zeynebiye Camii İmamı ve Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz’ün yardımcısı olması hasebiyle ağır bir sorumluluk altında dini hizmetini sürdürmekteydi...

 
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
12-02-2017 10:49 - 547 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
18-01-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım