Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Gen Haritası Sergisi
Gen haritasının çıkarılmasının 10'uncu DNA'nın yapısının belirilenmesinin 60'ncı yılı
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
30-07-2013 10:33 - 565 Okunma


WASHINGTON — Bunlardan ilki insan geni haritasının çıkarılmasının 10. Yıldönümü, diğeri de DNA’nın yapısının tam olarak çıkarılmasının 60. Yıldönümü. Sergiler büyük ilgi görüyor.
 
Ben Thomas ailesiyle birlikte Ohio’dan gelmiş. 12 yaşındaki Ben, gen haritasıyla ilgili sergiyi çok beğenmiş: “İnsan yapısıyla ilgili konuları hep çok merak ederim. DNA adı verilen bu minik moleküller bizi nasıl şekillendiriyor ve hayatımıza nasıl yön veriyor, bence bunlar çok önemli konular.”
 
Dev bir ekranda gösterilen ve bir manken üzerine yansıtılan bu minik moleküller hayatın temelini oluşturuyor: “Bu mankenin üzerine insanın genetik kodu yansıtılmış. Bu şekilde ziyaretçiler hem genetik harita hakkında bilgi sahibi oluyor hem de kendi kodlarını düşünüyor.”
 
Sergide genetik biliminin geldiği noktayı anlatan çok sayıda fotoğraf, video ve interaktif oyun yer alıyor. Ayrıca gen haritasının gündeme getirdiği sosyal ve etik konular üzerinde de duruluyor.
 
Ulusal Gen Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Eric Green, serginin hazırlanmasında müze yetkililerine destek olmuş. Green’e göre amaç, genetik haritanın daha iyi anlaşılmasını sağlamak: “Gen araştırmaları, kanser ve enfeksiyon hastalıkları gibi temel sağlık konularında büyük rol oynamaya aday. Hastalıkların tedavi şekli ve genetik nedenlerle oluşan hastalıkların belirlenmesinde yine gen araştırmaları önemli yere sahip olacak. Bu yüzden, herkesin şimdiden bu konuda iyi bilgi edinmesi gerekiyor.”  
 
12 yaşındaki Kellen Alfaro, interaktif yolla bilgi edinmeye çalışıyor.
 
Kellen, DNA deneyinden bir kolye ile ayrılıyor: “Bu kolyeyi hep takacağım çünkü nereden geldiğimi , kim olduğumu gösteriyor.”
 
Öğretmen Andrea Conway de sergiden memnun: “Bu sergi çocukların genetik yapı ve bu konudaki çalışmalar hakkında daha iyi bilgi edinmesini sağlıyor, bu şekilde sınıfta öğrendikleri bilgileri, bir anlamda, hayata uygulayabiliyorlar.”
 
Ulusal Doğa Tarihi Müzesi her yıl en az 7 milyon 500 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor.  Genetik haritayla ilgili sergi, Eylül ayına kadar ziyaretçilere açık olacak.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
30-07-2013 10:33 - 565 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
16-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım