Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
HDP Iğdır Milletvekili “Şia Karşıtı” Program İçin TBMM’e Soru Önergesi Verdi
HDP Iğdır Milletvekili Av. Mehmet Emin Adıyaman TRT1’de yayınlanan “Şia Karşıtı” Program için TBMM’e soru Önergesi verdi.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
30-12-2016 07:56 - 445 Okunma
Iğdır Milletvekili Adıyaman programa yönelik tepkisini dile getirdiği soru önergesinde şöyle dedi;
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na
 
Aşağıdaki sorularımın Sayın Başbakan Yardımcısı Numan KURTULMUŞ tarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzük ’ün 99. maddesi gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.
 
Mehmet Emin ADIYAMAN
 
HDP Iğdır Milletvekili
 
Bilindiği üzere Şia/Caferi inancına mensup vatandaşlarımız Kars, Iğdır, Ağrı, Ardahan illerinde yaşamakta, bir kısmı ise İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropollere göç etmişlerdir.
 
TRT 1 ekranlarından yayınlanan “Pelin Çift ile Gündem Ötesi” adlı programda “Ortadoğu’nun İnanç Denkleminde Suriye, İsrail ve İran’ın Yeri”, “İslam Dünyası Neden Parçalara Ayrıldı”, “Şialar Neye İnanıyor” gibi birçok başlıkla Şialık İslam dışıymış gibi gösterilmektedir. Ortadoğu’da yaşanan mezhep gerilimlerinden ders çıkartmak yerine, komşu ülkelerle politik ayrışmaları bahane ederek mezhepsel gerilimleri daha da kaşıyan TRT, birleştirici bir rol oynamak yerine ayrıştırıcı bir görev üstlenmeyi tercih etmektedir. TRT’de gerçekleşen bu durum Şia/Caferi inancına sahip vatandaşlarımız tarafından tepkiyle karşılanmış ve Iğdır’da yapılan bir basın açıklamasıyla tepkilerini dile getirmişlerdir.
 
Şia/Caferilere yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da Fettullahçı yapı ile ilgili“Bunlar Şia’yı geçmiş vaziyette. Şia bunların eline su dökemez.” Şeklinde bir söylem gerçekleşmiştir.
 
Bunun haricinde; İstanbul Bağcılar’da bulunan Ehlibeyt Camisi’nin elektrik borcunun ödenmesi hususunda Dernek Başkanı, Bağcılar Müftülüğüne müracaat etmiş. Diyanet İşleri Başkanlığı temsilcisi olan Müftülük tarafından “Siz Şia’sınız, o halde İran’a gidin bu desteği İran’dan alın” söyleminin kullanılması, aşağılayıcı, ötekileştirici ve inanca karşı saygısızlık içeren bir beyandır. Oysa Şia-Caferi inancına mensup vatandaşlarımız da diğer vatandaşlar gibi inançlarını yaşama noktasında devletten gerekli desteği alma hakkına sahiptirler. Kaldı ki tüm vatandaşlardan alınan vergilerle tek bir inanç grubuna yönelik verilen din hizmetlerinin toplumu ayrıştıran, mezhepçi ve ötekileştirici bir devlet tutumu sergileyeceğine inanıyoruz.
 
Bu bağlamda:
 
1- TRT 1 ekranlarında yayınlanan “Pelin Çift ile Gündem Ötesi” adlı programda Şia/Caferi inancına ötekileştirici ve dışlayıcı ifadelerin kullanılması bilginiz dâhilinde midir? Nefret suçuna giren bu ifadelere karşı tarafınızca idari soruşturma açılmış mıdır?
 
2- Halkın vergisiyle yayın yapan TRT’nin mevcut yayıncılık anlayışındabu söylemlerin etkisi var mıdır? Şia/Caferi karşıtlığı programların yapılması TRT’nin bir politikası mıdır?
 
3- Şia-Caferi halkımızın ibadethanelerinin elektrik, su, personel vb. ihtiyaçlarının diyanet bütçesinden karşılanması gibi bir çalışmanız mevcut mudur?
 
4- Halkımızın vergileriyle yayın yapmakta olan TRT’nin, halkın bir kısmının sahip olduğu inançlara karşı hassas davranmamasının sebebi nedir? Bu tür programların yapılması bakanlığınızın bilgisi dâhilinde midir?
 
5- Son dönemlerde ülkemizin Ortadoğu’da izlediği dış politika çizgisinin mezhepçi bir nitelik taşıdığı yönünde kamuoyundan yoğun eleştiriler alırken, ülkemizdeki tüm inanç gruplarına eşit mesafede olan bir hizmet anlayışı geliştirmek için iktidarınızın alacağı bir önlem ya da bir eylem planı var mı?
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
30-12-2016 07:56 - 445 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
15-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım