Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Iğdır Tuzluca'da İmam Mehdi (af) Coşkusu (foto)
Iğdır- Tuzluca'da Hz. İmam Mehdi'nin (af)'nin 1183. doğum yıldönümü anısına düzenlenen kutlama töreni, büyük coşkuya sahne oldu. Bu yıl 7. düzenlenen kutlama törenine katılım yine kalabalıktı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
16-05-2017 14:07 - 1088 Okunma

Al-i Aba,  El Mustafa Üniversitesi ve CABİR'in ortaklaşa düzenlediği İmam Mehdi'nin (af) programı büyük bir coşkuyla kutlandı.

Camiamızın öğretmenlerinden Muhammed Karasu'nun sunduğu kutlama programı, Ehlibeyt alimlerinden Arif Taşdemir'in Kur'an tilavetiyle başladı.

Al-i Aba Derneği Başkanı Mir Haşim Erdoğan katılımcılara hoşgeldiniz konuşması yaptı. Erdoğan, "Değerli milletvekilim, değerli Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz Hocam, uzaktan ve yakından programa konuşmacı olarak katılan değerli üstadlarım, çok kıymetli devlet erkanı ve sahamızı süsleyen değerli cemaatimiz hepinizi saygıyla selamlıyorum programımıza teşviklerinizden dolayı teşekkür ediyorum." dedi.

AK Parti Iğdır Milletvekili Nurettin Aras "Çok değerli alimlerimiz kıymetli protokol ve siz çok değerli ehl-i beyt dostları hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum Allah sizi Ehl-i Beyt faziletinden ve bereketinden mahrum etmesin. Değerli dostlar şunu bilmemiz gerekir ki birliğimizde kuvvet vardır ayrılıklar bize ancak düşman kazandırır Allah'ın hidayeti ve nimetti herkes içindir bir kavme mahsus değildir bu birlik adına aşılamaz İslam'ı birlik adına söylüyorum vahdet bizim için en önemli konudur birliğimizi koruyalım sapkınlığa düşmeyelim vahdet bizim şiarımızdır  İmam Mehdi'nin nahiflerinin de bize emridir bütün Müslümanlar kardeştir Allah kardeşliğimiz bozmasın." diye konuştu.

Azerbaycan meddahlarından Seyyid Taleh Boradigahi, Seyyit Farig Boradigahi kardeşler İmam Mehdi (a.f) ilahilerini okudular.

Berlin İmam Caferi Sadık Camii Derneği Başkanı Hasan Babur'da İmam Mehdi (af) ile ilgili bir şiir okudu.

Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Özgündüz; "Değerli protokol salonu süsleyen bacılarım kardeşlerim Sahip Zaman'ın veladet günü hepinize mübarek olsun hayırlara vesile olsun ailenize bereket huzur getirmesine vesile olsun inşallah hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum.

Mehdi (a.f)'ı beklerken biz yükümlülüklerimizi onun üstüne atıp elimizi elimizin üstüne koyarak onun gelişini beklemek gibi bir inanca bir düşünceye sahip değiliz yani Mehdi inancı bizi motife etmektedir bizi tembelleştirmemektedir. Yanlış inanç veya bizim adımıza mekteviyet doktorasını  yanlış inanç aktarılmaktadır. Biz Mehdi'ye inanıyoruz, biz yatacağız Mehdi gelip her şeyi düzeltecek böyle bir inanca inanların hepsi böyle bir inanca sahip değildir bu bize bühtandır. Biz komutanını bekleyen asker gibi o geldiğinde doğru tekmil verecek yüz akıyla tekmil verecek kusursuz görevini yapmış olmanın yüz akıyla tekmil verecek asker gibiyiz. Böyle bir asker yatmaz, komutan teftişe geldiğinde aylarca önceden birlik bir olağan üstü çaba harcar biz Mehdi'yi böyle bekliyoruz. Gelip ne yapacak ya da esasen bir başka Mehdi mi bekleniyor? Kaynaklara dönüp bakalım baktığımızda bütün kaynaklar sahih kaynaklar Buhari de dahil Buhari İmam'a tabirini kullanmış diğerleri Mehdi tabirini kulanmış ama İsa Ruhullah'ın gelip cemaat olacağı iktida edeceği imam Buhariyi şerh edenler diyor ki, Mehdi'dir.

Değerli hemşerilerim bu meclisi tertipleyen Al-i Aba Derneği, El- Mustafa Üniversitesi ve Cabir'in ortaklaşa yürüdüğü bir meclistir. Çok güzel icra edilmektedir İmam Zaman'ın anısına yapılan bir meclis elbette ki güzel olacak. Onlara teşekkür ediyorum bizi buluşturduğu için ve hepinizi saygıyla selamlıyorum." dedi.

El Mustafa Üniversitesi Türkeye Temsilcisi Dr. Cafer Yusufi: “Hz. Mehdi gerçeği sadece Şii inancına has bir gerçek değildir. Bütün Müslümanların ve insanlığın beklediği bir gerçektir. Bizler onu bekleyenlerdeniz. Onun gelişini oturup beklemek değil,  bu bekleyişte, asıl olan Allah’ın, Kur’an’ın, Peygamberin ve Ehli Beyt’in razı olduğu şekilde yaşamaya çalışarak Hz. Mehdi’yi beklemektir. İntizar budur. Yusufi, ayet ve hadislerle Hz. Mehdi gerçeğini anlatarak, bizim görevimiz onun varlığını hissetmek. Kendimizi onun razı olduğu şekilde düzeltmek. Onun zuhurunda yeryüzüne hâkim kılacağı adaleti bizlerde kendi içimizde, ailemizde, sosyal hayatımızda hakim kılmalıyız.  O bizim amellerimizi görmektedir ve amellerimiz ona sunulmaktadır. diye konuştu.

Programın ilerleyen saatlerinde konuşan Kum İlim Havzası Mehdeviyet Uzmanı Seyyid Musevi de bir konuşma yaptı. "Ben aranızda bulunmaktan mutluluk ve şeref duyuyorum burada üstatlarım değerli Selahattin Özgündüz ve Cafer Yusfi gibi üstatların olduğu programda konuşmak bana zor gelir ben hepinizi selamlıyorum.

Kim kimi bekliyor biz İmam Zaman ağayı bekliyoruz yoksa imamı bizi bekliyor şimdi diyorsunuz ki ağa bu ne sözdür biz ağayı bekliyoruz, bir çöle gittiğinizde susuz olsanız susuz olduğunuz vakit dersiniz ki bir çeşme bulayım su içeyim bu ateşim sönsün 2 haleti var o çeşmenin yerini tanıyorsan gideceksin direkten çeşmeye suyu içeceksin  ateşin sönsün zahmet çekmeyeceksin ama o çeşmenin yerini tanımıyorsan sorup soruşturarak gideceksin çok vakit alacak şayet kurda kuşa da yem olmak da olacak biz kurda yem olmadan imama ulaşmalıyız biz ona yakınlaşmalıyız ki İmam çabuk zuhur etsin." dedi.

Daha sonra Irak'tan gelen Hz. Abbas Türbesi'nin Cuma imamı Şeyh Salah de bir konuşma yaptı; Salah, "İmam Zaman (a.s)'ın doğum günü sebebiyle kutladığınız bu bayramı tebrik arz ediyorum sizlere ve Şia aleminin taklit mercinin Seyid Sistani'nin selamını getirdim sizlere dedi ki oradaki dostlarıma selamlarımı söyleyin ve bilin ki her sabah namazından sonra onlar için dua ediyorum." diye konuştu.

İran'dan programa katılan Ayetullah Muhammed Tagi Purmuhammedi de son konuşmacı olarak şunları söyledi; Purmuhammedi , "Allah'ın dergahına şükür ediyorum teyfik merhamet eyledi bu günleri bu nurani mecliste hizmetinizde oldum elhamdullilah Ağayi Şeyh Selahattin Ağayı Şeyh Salah Kerbelai ve cenabı Musevi ve siz Ehlibeyt dostlarına bu günü hepinize tebrik ediyorum" dedi.

Program  Ferec duasıyla son buldu.

 

 

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
16-05-2017 14:07 - 1088 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
18-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım