Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
İmam Humeyni 27. Vefat Yıldönümünde Anılıyor
Bugün Hicri şemsi takvime göre 14 hordad 1395 ve miladi 3 haziran 2016. Bugün, İran İslam Cumhuriyetinin kurucusu İmam Humeyni’nin vefatının 27. yıldönümüdür.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
03-06-2016 09:28 - 462 Okunma
27 yıl önce böyle bir günde, İran İslam inkılabının büyük lideri Ruhullah Musevi Hümeyni, 87 yaşında gözlerini dünyaya yummuş ve Hakk’a yürümüştü.
 
İmam Humeyni, bundan tam 53 yıl önce dikta Şah rejimine karşı mücadeleyi başlatmış ve aynı zamanda Amerika’nın da İran’a müdahaleleri başlamıştı ve sonunda İmam Humeyni, Türkiye’ye ardından da Irak’a sürgüne gönderilmişti.
 
İmam Humeyni, Irak’ta 13 yıllık sürgün hayatında, talebe yetiştirmeye, Şah rejiminin fasit durumunu ve Amerika’nın İran’da sultacı siyasetleri hakkında açıklamalar yapmış ve faaliyetlerini yoğun olarak sürdürmüş, o günün şartlarında bildiriler yayınlayarak halkı aydınlatmaya çalışmış ve sonunda sözkonusu hareket, İran’da İslam inkılabının zafere ermesiyle sonuçlanmıştır.
 
İmam Humeyni’nin Fransa’ya sürgüne gönderilmesinin ardından da onun İran’da Şah rejimine karşı mücadelesi sürmüş ve sonuçta 1979’da İran’a dönerek İslam İnkılabı hareketi zafere ermiştir.
 
İslam İnkılabının zafere ermesinin ardından da, iç ve dış düşmanların İslam inkılabı aleyhinde, başta Irak Baas rejimini İran’a saldırmaları olmak üzere komploları bitmemiş, ama İmam Humeyni, en zor şartlarda İran halkını, cesur olmaya, dirayetli ve kararlı olmaya davet ederek, çok güzel bir şekilde İran halkını yönetmiştir.
 
Bugün bu büyük liderin vefatının 27. yıldönümu ve bu münasebetle başta İran olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde bu münasebetle çeşitli merasimler düzenlenmektedir.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
03-06-2016 09:28 - 462 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
13-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım